OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA!

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Autorka i pisarka została wyróżniona tą wyjątkową nagrodą za powieść „Bieguni”. Możemy czuć się naprawdę dumni! W tym roku komitet przyznał jednocześnie dwie nagrody dla literatów: za rok 2018, a także za 2019 rok.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy jej pierwsze książki zaczęły odnosić sukces, całkowicie poświęciła się pisaniu. Jest autorką następujących dzieł: Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Bieguni, Księgi Jakubowe. 

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Akademia nagrodziła także innego autora, Petera Handke’go. Nagrodzono go za „za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

Pisarka Olga Tokarczuk wielokrotnie zabierała głos w bardzo ważnych kwestiach. Mocno wspiera ruch walczący o ekologię.

Wydaje mi się, że dzisiaj nie można myśleć inaczej. Jak można nie być za ruchem ekologicznym? Jakie byłyby argumenty? Zaangażowanie w ekologię jest po prostu postawą etyczną. Ekologia jest konsekwencją jedynej możliwej interpretacji przykazania ‚nie zabijaj’, a więc ekologia jest etyką – mówiła wówczas pisarka.

Źródło: @Nobel Prize, Wikipedia

Komentarze