Osiołek z nominacjami, ale Skolimowski nie ma złudzeń

Oscary-IO-Skolimowski

„IO” Jerzego Skolimowskiego otrzymał w środę kolejną nominację. Tym razem do Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego. O statuetkę powalczy m.in. z „Boy from Heaven” Tarika Saleha, „Blisko” Lukasa Dhonta i „W trójkącie” Rubena Ostlunda.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej film otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Obraz został wyłoniony z produkcji pochodzących z 92. krajów i regionów. O statuetkę w tej kategorii ubiegają się też m.in. „Blisko” Lucasa Dhonta, „Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera i argentyński film „Argentina, 1985”.

Oscary-IO-Skolimowski
Polski film z szansą na nominację. Reżyser jednak w sukces nie wierzy.
Fot. AP

Zdaniem ekspertów najsilniejsza konkurencja dla „IO” to niemiecki film „Na Zachodzie bez zmian”. Zdobył on w sumie dziewięć nominacji. W rozmowie z TOK FM Jerzy Skolimowski ocenił szanse „IO” na Oscara. Podsumowując jednym zdaniem – w sukces nie wierzy.

W rozmowie z TOK FM Jerzy Skolimowski ocenił szanse „IO” na Oscara.

Skolimowski-IO-Oscary
Jerzy Skolimowski.
Fot. Internet

„Staram się być optymistą”

Niemiecki film („Na Zachodzie bez zmian” – przyp. red.) jest popychany przez sponsorów. Ma najsilniejsze finansowe wsparcie przez korporację, wobec której jesteśmy bezsilni. (…) To nieproporcjonalna walka, ale jesteśmy ją w stanie podjąć, bo artystycznie jesteśmy jedną z najsilniejszych pozycji.

Skolimowski zastrzega, że trudno mu oceniać szanse, ale stara się być optymistą.

Z wiarą, że nasz film ma w sobie przekaz ważniejszy niż w innych filmach. To nie jest przekaz na temat stosunków między młodymi ludźmi tej samej płci czy wojny światowej. To przekaz na temat stosunku ludzi do zwierząt, naszej konsumpcji mięsa. Wykrzykuję to podczas spotkań z amerykańską widownią, a było ich kilkaset: w Nowym Jorku, Hollywood, San Francisco, Palm Springs czy Santa Barbara. Jeżdżę po Stanach i krzyczę: zrewidujmy nasz stosunek do zwierząt, ukróćmy ich barbarzyńską przemysłową hodowlę, nie pozwólmy na to, aby były hodowane w makabrycznych warunkach po to, żeby znaleźć się na naszym widelcu.

„Na oscarowej gali będę”

Pytany czy będzie na oscarowej gali Skolimowski powiedział:

Będę, mimo iż jestem na pozycji przegranej. Znam prawa rynku. Wiem, kto ile kasy wkłada w promocję własnego projektu. Jeżeli udałoby nam się pokonać tych potężnych władców świata, to byłby cud i byłbym naprawdę szczęśliwy, ale będę również szczęśliwy, jeżeli przynajmniej część mojej widowni zrewiduje swój stosunek do zwierząt.

Rozstrzygnięcia dotyczące tegorocznych Oscarów poznamy 12 marca, podczas 95. gali wręczenia najważniejszych statuetek w przemyśle filmowym. Ceremonia odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC. Będzie dostępna w ponad 200 krajach na całym świecie.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/polski-film-z-szansa-na-oscara-2023/

Komentarze