Partia Mentzena nie ma szans? Jest najnowszy sondaż!

Najnowszy sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” i RMF FM przynosi ciekawe przetasowania w polskim krajobrazie politycznym. PiS, choć notuje spadek poparcia, nadal pozostaje na czele stawki, zyskując 33,2 proc. głosów. Jest to wynik niższy o 0,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednimi badaniami. Koalicja Obywatelska z niewielką stratą ustępuje pole. Uzyskała 26 proc. poparcia, co stanowi wzrost o 1,2 pkt proc. w stosunku do wcześniejszych badań.

Zaskoczeniem może być pojawienie się na trzecim miejscu Trzeciej Drogi, która zdobyła poparcie na poziomie 10,3 proc., notując wzrost o 0,3 pkt proc. Warto zaznaczyć, że tuż za nią plasuje się Lewica, która uzyskała wynik 10,1 proc., co oznacza wzrost o 0,8 pkt proc.

Niestety dla Konfederacji to sondaż, który przynosi mniej przychylny wynik. Partia ta, która jeszcze niedawno regularnie notowała dwucyfrowe poparcie, spadła na piąte miejsce z wynikiem 9,4 proc. To spadek aż o 3 pkt proc. w porównaniu z poprzednimi badaniami.

Bezpartyjni Samorządowcy zanotowali poparcie na poziomie 2 proc., natomiast 9 proc. badanych nie jest jeszcze pewnych, na kogo odda swoje głosy.

Jeśli przyjmiemy powyższe wyniki jako prognozowane, to PiS mógłby zdobyć 189 mandatów, a KO 144. Kolejne miejsca zajęłyby Trzecia Droga z 44 mandatami i Lewica z 43. Konfederacja znalazłaby się na piątym miejscu z 39 mandatami. To oznacza, że opozycja łącznie zdobyłaby 231 głosów, co wystarczyłoby do utworzenia większości sejmowej.

Z badań wynika także, że 57,1 proc. ankietowanych zamierza wziąć udział w nadchodzących wyborach, co stanowi obiecujący wskaźnik mobilizacji wyborczej. Niemniej jednak, 38,5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zamierza pójść do urn, a 4,4 proc. jest jeszcze niezdecydowanych.

Wyniki tego sondażu pokazują, że polska scena polityczna jest nadal dynamiczna. Natomiast wybory parlamentarne będą stanowiły ważny moment dla przyszłości kraju. Obecne ugrupowania muszą wziąć pod uwagę preferencje wyborców i dostosować swoje strategie przed zbliżającymi się wyborami.

Zobacz także: Tego zdjęcia królowej Elżbiety II nie widzieliście! Król Karol upublicznił je w rocznicę śmierci

Komentarze