Picie wody może być ŚMIERTELNIE niebezpieczne! Lekarze ostrzegają

To oczywiste, że odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla życia. Ponadto zapobiega odkładaniu się wody w organizmie i detoksykuje.

Wiadomo też, że człowiek w większości składa się właśnie z wody. Zajmuje ona tez ogromną część naszej planety. Okazuje się jednak, że woda może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka i bynajmniej nie chodzi tu o znane nam przypadki utonięć. Mamy na myśli nadmierne jej spożywanie. Skutki takiej przesady bywają tragiczne… Maksymalna dozwolona ilość to 3,7 litra dla mężczyzn oraz 2,7 litra dla kobiet. Należy także wziąć pod uwagę tryb życia, wiek, stopień aktywności fizycznej. Lecz nadmiar wody w organizmie może nawet zabić.

Wskutek „przedawkowania” wody zmarło 14 zawodowych sportowców – takie źródła podaje jeden ze znanych portali informacyjnych. Choć najwięcej słyszy się na temat przypadków odwodnień, to specjaliści apelują, aby mimo wszystko nie popadać ze skrajności w skrajność. Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy przesadzi ze spożywaniem płynów?

Zaczyna się od tego, że nerki przestają radzić sobie z tą ogromną ilością wody. Zanikają wówczas jony sodu, a nasze komórki puchną. W najgorszych przypadkach kończy się tak, że również w mózgu pojawia się obrzęk, co może prowadzić do śmierci. 

Po czym poznać objawy tzw. zatrucia wodnego? Otóż są one podobne do tych towarzyszących niedoborom wody. Pojawiają się wówczas nudności, obrzęk, w niektórych przypadkach również bóle głowy, zaburzenia świadomości, zdarzają się też śpiączki i niestety zgony. 

Komentarze