Pijesz KAWĘ? Lepiej łap się za KIESZEŃ!

Kawa drożeje nieprzerwanie od 2014 roku. Ten uwielbiany w społeczeństwe napój może zaraz mocno zdrożeć w kawiarniach. Podywżki nie są jednak związane ze zwyżką cen na światowych giełdach kawy.

 

 

Właściciele kawiarni mogą po prostu mieć dobry pretekst do takich podwyżek. Rosną ceny kawy na światowych giełdach, więc i my musimy korygować ceny. Podwyżki mogą wahać się, w zależności od marży kawiarni, od kilku do kilkunastu groszy za filiżankę napoju bogów.

 

Trend wzrostowy na kawie utrzymuje się od końca minionego roku, przede wszystkim ze względu na oczekiwania dotyczące spadku produkcji. ednocześnie prognozowany jest wzrost popytu, ze względu na ograniczanie restrykcji w gastronomii – mówi Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych w XTB w rozmowie z MarketNews24- Chciałbym jednak uspokoić konsumentów, ponieważ udział kawy jako surowca w jednej filiżance napoju to tylko 4 centy, czyli 16 groszy. O cenach kawy w kawiarniach decydują przede wszystkim ceny usług – dodaje ekspert XTB.

 

Ceny na światowych giełdach kawy wzrastają ponieważ do spekulantów doszła informacja o fatalnej pogodzie w Brazylii. W ostatnich dniach w tym południowo amerykańskim państwe doszło do fali przymrozków. Nasiona kawy nie znoszą nagłych zmian temperatur. Zbiory mogą więc być niższe przez kolejne 2-3 lata zanim wszystko wróci do normy. W tej chwili cena funta kawy zbliża się do poziomu 200 centów.

 

Źródło: Forsal / MarketNews24

Zdjęcie: Pexels

 

 

Komentarze