Piotr Giliński krytykuje protest przed Trybunałem Konstytucyjnym! „To próba dewastacji tej instytucji”

Piotr Gliński, poseł partii Prawo i Sprawiedliwość, ostro skrytykował sobotni protest przed Trybunałem Konstytucyjnym, nazywając go akcją brutalną i niezgodną z zasadami demokracji. W swoich wypowiedziach zaznaczył, że każda forma przemocy i naruszania prawa wywołuje konsekwencje, a władza nie ma mandatu do łamania podstaw demokracji.

 

Wydarzenie, które miało miejsce w Warszawie, nazwane „Protestem Wolnych Polaków”, zostało zorganizowane przez Kluby Gazety Polskiej i związane było z planowanymi zmianami w Trybunale Konstytucyjnym zapowiadanymi przez rządzącą koalicję. Wśród uczestników znaleźli się również politycy PiS, w tym sam prezes partii, Jarosław Kaczyński.

 

Gliński wyraził zdziwienie wysoką frekwencją podczas protestu, podkreślając, że społeczeństwo nie powinno akceptować prób łamania prawa i konstytucji za pomocą siły. Jego słowa stanowią również ostrzeżenie dla premiera Donalda Tuska i jego ekipy, że protesty będą narastać, a społeczeństwo nie cofnie się przed broniącymi demokracji działaniami.

 

W ocenie Glińskiego, w XXI wieku nie można dopuszczać do wprowadzania rządów autorytarnych ani otwartego łamania prawa czy konstytucji. Podkreślił, że społeczeństwo nie poddaje się terrorowi i będzie kontynuować organizowanie się w obronie demokratycznych zasad.

 

Polityk PiS krytycznie odniósł się także do planowanych zmian w Trybunale Konstytucyjnym, twierdząc, że uchwały mające na celu zastąpienie sędziów dublerami oraz oskarżenie przewodniczącej TK, Julii Przyłębskiej, są nieprawidłowe i stanowią próbę dewastacji tej instytucji.

 

W odpowiedzi na zapowiedzi rządu dotyczące zmian w TK, marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, podkreślił potrzebę jasnego odniesienia się do statusu sędziów oraz przewodnictwa w Trybunale. Zaznaczył również, że należy unikać nadmiernego rozwlekania tematu oraz skupić się na pozytywnych propozycjach zmiany sytuacji wokół TK.

 

Gliński podkreślił, że obowiązkiem polityków jest organizowanie pokojowych protestów oraz działanie zgodnie z prawem w celu wyrażenia niezgody na podejmowane decyzje, które mogą naruszać demokratyczne wartości i zasady.

Źródło: onet.pl

 

Janusz Wojciechowski poda się do dymisji? Protesty rolników utrudniają sytuację

Komentarze