Podczas kontroli policji pod żadnym pozorem TEGO nie rób! CHODZI O…

policji

Miesiąc temu w mediach pojawiły się informacje o rzekomo rewolucyjnych zmianach w przepisach dotyczących kontroli drogowych przez funkcjonariuszy policji. Wśród zamieszczanych tytułów dominowały mniej więcej takie: teraz kierowca podczas kontroli będzie musiał trzymać ręce na kierownicy. Niewiele osób wie, że ten przepis obowiązuje już od 20 lat.

Już w latach 90. policjanci postulowali, by określić w aktach prawnych zasady zachowania się kierującego podczas kontroli drogowej. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo funkcjonariuszy, którzy w okresie szerzącego się w Polsce gangsterstwa i bandytyzmu spotykali się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami. Wprowadzono zatem przepisy na wzór amerykański.

Do tej pory polska drogówka niestety niezbyt często i mało konsekwentnie korzystała z przyznanych jej uprawnień. Rzadko zwracano uwagę kierowcom podczas zatrzymania aby trzymali ręce na kierownicy i nie ruszali się. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś takiego SMS-a?! UWAŻAJ! To może się źle SKOŃCZYĆ!

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zatrzymany kierowca powinien:

1. W przypadku podania przez kontrolującego polecenia lub sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący tym pojazdem:

a) zatrzymać pojazd (w miejscu wskazanym przez policjanta)

b) trzymać ręce na kierownicy;

 

2) na polecenie kontrolującego:

a) wyłączyć silnik pojazdu,

b) włączyć światła awaryjne,

c) umożliwić mu dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

 

Obowiązek trzymania rąk na kierownicy nie stanowi chyba dla nikogo żadnej problemu. Chodzi o to by nie wykonywać gwałtownych ruchów, szukać czegoś gorączkowo w kieszeniach, sięgać do schowka. Za takie zachowanie w USA osoba od razu zostaje unieruchomiona przez policję. 

 

fot. unsplash

Komentarze