Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Kiedy i gdzie zostanie pochowany?

Uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego, znanego rosyjskiego opozycjonisty, zostaną przeprowadzone 1 marca w cerkwi Ikony Matki Bożej „Ugaś Moje Smutki” w moskiewskiej dzielnicy Marjino. Informację tę podała Kira Jarmysz, była rzeczniczka prasowa Nawalnego. Polityk będzie spoczywał na cmentarzu w Borysowie.

 

Choć data i miejsce pogrzebu zostały ustalone, organizacja ceremonii nie była pozbawiona trudności. Nieoficjalne media wcześniej donosiły o trudnościach w znalezieniu miejsca na ceremonię pogrzebową, a jako przyczynę wskazywano „ograniczenia ze strony władz miasta”. Jarmysz podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 14:00.

 

16 lutego świat obiegła wiadomość o nagłej śmierci Nawalnego, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kołem podbiegunowym. Nawalny odbywał tam karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Jego śmierć wywołała oburzenie i protesty w kraju i za granicą. Rodzina Nawalnego przez ponad tydzień starała się o wydanie ciała, co władze rosyjskie opóźniały, co spotkało się z szeroką krytyką.

 

Kontrowersje wokół śmierci Aleksieja Nawalnego. Osieczkin uważa, że zrobiono to „jednym ciosem”

 

Matka Nawalnego, Ludmiła, otrzymała ultimatum od władz więziennych: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu, albo ciało opozycjonisty zostanie pochowane na terenie kolonii karnej. To wywołało falę apeli o wydanie ciała ze strony rodziny, społeczeństwa, a także duchownych i środowisk kulturalnych.

 

Ludmiła Nawalna dostała ultimatum od śledczych. Co z pogrzebem Aleksieja Nawalnego?

 

Michaił Chodorkowski, były oligarcha i opozycjonista na emigracji, skomentował, że władze Rosji obawiały się gwałtownych protestów podczas pogrzebu Nawalnego. Z tego powodu opóźniały wydanie jego ciała rodzinie. Ten krok spotkał się z potępieniem i krytyką zarówno w kraju, jak i za granicą. To jeszcze bardziej podkreśliło doniosłość i symbolikę śmierci Nawalnego dla przeciwników reżimu Putina.

 

Źródło: onet.pl

 

Julia Nawalna na zgromadzeniu w Parlamencie Europejskim. „Putin jest zdolny do wszystkiego”

Komentarze