Pół milona Białorusinów w Polsce?! Czy ZABIORĄ nam pracę?

Od pewnego czasu nasz kraj jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników z Ukrainy. Dalej jednak nasza gospodarka cierpi na niedobór kadr. Rozwiązaniem może być nowe prawo, które ułatwi zatrudnianie Białorusinów. Rząd właśnie rozpoczął prace legislacyjne.

 

 

W pierwszej połowie 2021 roku do ewidencji urzędów pracy wpisano 998 tys. oświadczeń o zatrudnieniu pracowników ze Wschodu. To o 63% więcej niż przed rokiem, gdy wybuchła pandemia, ale też o 18% więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku. Pracowników z Ukrainy jest jednak za mało. Alternatywą są pracownicy z Białorusi, których – jak szacują eksperci Personnel Service – jesteśmy w stanie przyciągnąć ok. 0,5 mln – możemy przeczytać na stronach Personnel Sevice.

 

 

Polscy pracodawcy coraz bardziej obawiają się kłopotów z uzupełnieniem kadr. Gospodarka wróciła właśnie na ściężkę dynamicznego rozwoju, który widzieliśmy przed pandemię. Problemem jest jednak wyczerpujący się zasób ludzki z Ukrainy.

 

Największe zapotrzebowanie na obywateli Białorusi jest w przemyśle, co dziesiąta firma wykazuje potrzebę ich zatrudnienia. Dzięki ich pracy nasz PKB jest wyższy o około 2-3%, szacuję eksperci Credit Agricole.

 

 

Źródło: Forsal.pl

Zdjęcie: Pexels

Komentarze