Polska tekturą stoi! O co chodzi?

Polska znalazła się w pierwszej 5 krajów, które produkują najwięcej opakowań w Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprodukował produkty o łącznej wartości 45 miliardów złotych.

 

Setki miliardów złotych

Globalny rynek produkcji opakowań wyceniany jest na ponad 900 miliardów dolarów. Dzisiejsze gospodarki nie mogłyby sobie poradzić bez tego sektora gospodarki produkcyjnej. W Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost tej branży. Tylko w latach 2010-2020 średnia dynamika wzrostu wyniosła 7,6%.

Tempo wzrostu imponuje także na tle europejskim. Zarówno pod względem wartości produkcji, jak i eksportu osiągamy jedne z najwyższych dynamik w Unii Europejskiej. Jesteśmy w piątce największych producentów opakowań, a nasz udział w eksporcie wzrósł z 6 proc. w 2010 roku do 10 proc. w 2020 roku – komentuje dla PAP ekspert w departamencie analiz makroekonomicznych Banku Pekao Kamil Zduniuk.

 

Nowe wyzwania przed branżą

Przed producentami stoją nowe wyzwania związanie z europejskim zielonym ładem, który wymusi obowiązki informacyjne. Dodatkowo wprowadzona zostania nowa polityka ekologiczna, która ma wymusić wykorzystanie ekologicznych rozwiązań przy projektowaniu nowych produktów. Będą musiały spełnić kilka cech m.in być estetyczne, ekologiczne i spełniać rolę ochronną. Kolejnym wyzwaniem będą stale rosnące koszty pracy, surowców do produkcji czy energii elektrycznej.

 

Przyszłość sektora

Wielu ekspertów jest zdania, że w przyszłość sektora rysuje się w bardzo pozytywnych barwach. Należy się spodziewać dynamicznego wzrostu na świecie. Polski rynek ma ogromny potencjał, jeżeli tylko zainwestujemy w technologię i automatyzację.

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze