Polska WYGRYWA przed TSUE! Gazprom nie wykorzysta 100% gazociągu Opal.

Korzystny wyrok sądu UE dla Polski. Gazprom nie wykorzysta 100% przepustowości odnogi gazociągu NordStream.

Sąd UE uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi Gazprom prawo korzystania gazociągu Opal w 100 proc. – informuje na Twitterze Ministerstwo Energii.

Sąd UE wydał korzystny dla Polski wyrok w sprawie korzystania przez Gazprom z gazociągu – czytamy na Twitterze.

Do sprawy odniósł się już minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister także za pośrednictwem aplikacji społecznościowej napisał :

– Cieszę się, że głos w tak ważnej instytucji jest dobrze słyszany.Wyrażam uznanie dla rządów Litwy i Łotwy, które poparły nas w tej sprawie – napisał Tchórzewski.

Polska  wcześniej zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej. Ta wydała zgodę na wykorzystanie pełnej przepustowości gazociągu. Opal jest częścią biegnącego wzdłuż zachodniej granicy naszego kraju NordStream.

Polska w uzasadnieniu zaskarżenia wskazywała na zagrożenie bezpieczeństwa dostaw gazu do krajów wspólnoty. Ponadto decyzja Komosji Komisji Europejskiej była sprzeczna z zasadą zróżnicowania źródeł oraz dostaw energii. 

Zgodnie z nową decyzją KE do roku 2033 Gazprom może wykorzystać 80% przepustowości gazociągu OPAL. Rosjanie chcieli uzyskać zgodę na jego pełne wykorzystanie. 

Komentarze