Potężny wzrost wypłat odszkodowań! Co się dzieje?!

Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej wypłacają pieniądze ze zniszczeń spowodowanych pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi. Największy państwowy ubezpieczyciel zanotował wzrost odszkodowań za szkody wywołane śniegiem i lodem o prawie 3360%.

 

Wzrost wypłat z katastrof naturalnych

PZU zanotował w ciągu roku wzrost liczby szkód o 15% z przyczyn katastroficznych. Szkody majątkowe wywołane samym śniegiem i lodem wzrosły o niewyobrażalne 3360%. Wypłaty z tytułu autocasco za gradobicie wzrosły o 350%.

 

Compensa w swoich statystykach podaje wzrost liczby szkód katastroficznych o 41% w porównaniu z rokiem 2020, a patrząc z pięcioletniej średniej, to wzrost wyniósł 45%.

 

 

Wystarczyło osiem miesięcy tego roku, żeby przebić średnioroczną liczbę szkód z ostatnich pięciu lat aż o 45 proc. Nie da się więc ukryć, że 2021 r. negatywnie wyróżnia się pod względem częstotliwości prowadzących do zniszczeń zjawisk atmosferycznych. Nasze statystyki obejmują zarówno zgłoszenia w ramach ubezpieczeń domów i mieszkań, majątku małych i średnich przedsiębiorstw, oraz polis rolnych i komunikacyjnych. Te ostatnie stanowią 12 proc. wszystkich trafiających do nas szkód katastroficznych – podaje w komunikacie zastępca prezesa zarządu Compensa TU SA Vienna Insurance Group, Rafał Mosionek.

 

Większa świadomość społeczna

Największe wzrosty zgłoszeń odnotowano w województwie małopolskim (18,1%), kolejne były śląskie (wzrost o 13 proc.) i mazowieckie (9,8 proc.). Najmniejszy wzrost zgłoszeń odnotowano w województwie pomorskim – o 1,7 proc.

 

 

W powiecie nowosądeckim i Krakowie zanotowaliśmy po 4 proc. wszystkich szkód katastroficznych, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż w całym województwie pomorskim. Liczba zgłoszeń z Małopolski wzrosła rok do roku o 276 proc. Spośród wszystkich województw tylko w podkarpackim notujemy w 2021 r. spadek liczby szkód – komentuje Mosionek.

 

 

Z badań opublikowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika także, że polskie społeczeństwo coraz bardziej świadomie podchodzi do kwestii wykupienia odszkodowań. Mimo wzrostu świadomości, w dalszym ciągu pozostajemy w tyle za Europą zachodnią.

 

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze