Prezydent Andrzej Duda rozdał Ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych osobistości telewizyjne

W sobotę odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia państwowych odznaczeń w Pałacu Prezydenckim. Podczas niej prezydent Andrzej Duda uhonorował wybitne postacie z różnych dziedzin życia publicznego.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. dziennikarka związana z TVN, Omenaa Mensah, założyciel i prezes InPostu, Rafał Brzoska, oraz założyciel i prezes Maspeksu, Krzysztof Pawiński. Rzeźbiarz Jerzy Kalina został uhonorowany Orderem Orła Białego za swoje wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz konsekwentne występowanie w obronie prawdy i wolności twórczej.

Prezydent Duda zaznaczył, że ceremonia ma szczególną symbolikę, łącząc obecnych odznaczonych z wydarzeniami sprzed 34 lat. W swoim przemówieniu Prezydent podziękował tym, którzy wspierali Polskę w tamtych trudnych czasach oraz ci, którzy dzisiaj pomagają innym.

Jerzy Kalina, twórca pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie, został odznaczony Orderem Orła Białego za zasługi dla kultury polskiej oraz obronę prawdy i wolności twórczej w czasach PRL. Omenaa Mensah, dziennikarka związana z TVN i założycielka Omenaa Foundation, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności filantropijnej i charytatywnej.

Rafał Brzoska, prezes InPostu, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za znaczący wkład w rozwój polskiej gospodarki. A także za działalność społeczną i charytatywną. Ksiądz Gabriel Bartoszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i zaangażowanie w procesy beatyfikacyjne.

Ksiądz biskup Jan Kopiec, za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalności naukowo-badawczej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiesław Komasa, aktor, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

Odznaczenia zostały także przyznane postaciom spoza Polski. Obywatele Stanów Zjednoczonych, politolog Joshua Muravchik i ekonomista Lawrence W. Reed, zostali uhonorowani Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce oraz za działalność na rzecz wstąpienia Polski do NATO.

Ceremonia wręczenia odznaczeń była wyjątkowym momentem podziękowania za wkład, zaangażowanie i osiągnięcia osób, które w różnorodny sposób przyczyniły się do rozwoju kultury, gospodarki, dziedzictwa narodowego czy pracy duszpasterskiej. To również okazja do zaznaczenia, że Polska docenia pomoc otrzymaną od przyjaciół w trudnych chwilach. To zobowiązanie do kontynuacji tego wsparcia dla innych, którzy go potrzebują.

Źródło: tvn24

Ceremonia losowania drużyn do walki o Puchar Polski! Oto zestawienia

Komentarze