Prezydent podpisał nowelę dotyczącą akcyzy. Papierosy i alkohol będą droższe o…

W przyszłym roku znacząco wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe i alkohol. Przesądził o tym jeden podpis prezydenta Polski.

Stało się. Osoby, które lubią zapalić czasem papierosa, a także nie stronią od alkoholu, zapłacą za swoje niezdrowie przyjemności więcej niż dotychczas. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelę ustawy, która zwiększa akcyzę na te produkty o 10 procent.

Zgodnie nowelizacją stawki podatku akcyzowego będą wyższe o  10 procent w stosunku do dotychczas obowiązujących w odniesieniu do: napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

„Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych” – napisano w komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Najciekawsze jest to, że podwyżki odczują nie tylko osoby, które preferują tradycyjne papierosy, ale też entuzjaści e-papierosów. „Wprowadzono również podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych w wysokości 0,55 zł za każdy mililitr” – podkreślono w oficjalnym komunikacie.

Należy pamiętać, iż ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Komentarze