Przywódca ISIS pozostawił SKARB wart miliony

Nie tak dawno świat obiegła sensacyjna wiadomość o zabiciu następcy Osamy bin Ladena, Abu Bakr al-Bagdadiego. Teraz natomiast ujawniona została informacja o odnalezieniu skarbu zabitego przywódcy. Czym były te tajemnicze kosztowności?

Al-Bagdadi kierował ISIS od 2010 roku. Pierwsze doniesienia o jego śmierci pojawiły się w lipcu 2017 roku. Poinformowała o tym irańska agencja prasowa Mehr, ale wzmianki na ten temat zostały pojawiły się też w rosyjskich mediach. Od tamtego czasu już kilkakrotnie “wyciekały” informacje nt. śmierci przywódcy Państwa Islamskiego, jednak ani razu nie znalazły potwierdzenia w oficjalnych komunikatach Pentagonu czy miejscowych agencji informacyjnych. 

Abu Bakr al-Bagdadi został zabity 27 października podczas operacji amerykańskich sił specjalnych w Syrii. 

Próbowaliśmy wezwać go, by się poddał. Odmówił. Zszedł w podziemia i w trakcie, gdy chcieliśmy go stamtąd wyciągnąć, zdetonował kamizelkę wybuchową i, jak sądzimy, zabił się. (…) To nie jest tylko ich lider, to jest ich założyciel. Był inspirującym przywódcą w wielu kwestiach. Stworzył IS w 2014 roku i doprowadził do ustanowienia kalifatu w regionie – powiedział szef Pentagonu, Mark Esper, w wywiadzie dla telewizji CNN. 

Teraz dowiedzieliśmy się o skarbie ukrytym przez al-Bagdadiego i innych terrorystów na pustyni w zachodniej części Iraku. Dokładną lokalizację przekazał jeden z najbliższych doradców przywódcy ISIS, Ali Sajet. Za jego sprawą również udało się namierzyć następcę Osamy bin Ladena. 

Jak podaje serwis o2.pl, skarb mieli odnaleźć miejscowi pasterze. W jego skład natomiast wchodziło złoto, srebro i dolary. Jego wartość opiewa na ok. 25 mln dolarów. 

Komentarze