Rosjanie maskują czołgi SIANEM, DYWANAMI i SŁOMĄ! „To amatorstwo!”

Rosyjscy żołnierze stosują specyficzny kamuflaż swoich pojazdów wojskowych. Używają do nich dywanów, słomy i siana. Nie stosują siatek maskujących, których używa się do takich celów.

Brak przygotowania

Dziennik „Washington Post” informuje o kamuflażu używanym przez wojska Putina. Jest on zawsze kluczowym elementem działań wojennych. Maskowanie wpływa na zniekształcenie konturów, zmylenie przeciwnika i jego dezorientację. Jednak Rosjanie zamiast popularnych siatek maskujących używają czegoś zupełnie innego. ‚Washington Post pisze

Zdaniem niektórych obserwatorów, którzy śledzą działania wojenne w Ukrainie, siły rosyjskie mimo ich militarnej przewagi- pokazały poziom amatorstwa.

Siano i dywany w natarciu

Gazeta informuje, że na jednym z nagrań widać transporter opancerzony, który został przykryty „czymś, co przypomina sosny. Mike Jason, który jest emerytowanym oficerem wojsk USA powiedział:

To widok, który trąci desperacją

Mike Jason stwierdził, że podczas postoju pojazdy powinny być przykryte lekką siatką maskującą. Ukraińcy używają siatek maskujących i listowia. Wszystko po to, by ukryć kształt pojazdów. Stosowanie sosen przez Rosjan świadczy o tym, że nie mają oni ani wiedzy, ani odpowiedniego sprzętu maskującego. Na innych filmikach pojazdy przykryte są dywanami. Prawdopodobnie po to, by zmniejszyć ślad cieplny, który broń przeciwpancerna wykorzystuje do namierzenia celów. Tkaniny mają niewielkie działanie w przypadku korzystania z dronów czy zdjęć satelitarnych. Eksperci od spraw militarnych dowodzą, że brak profesjonalnej siatki maskującej jest oznaką taktycznych błędów Rosjan od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Może świadczyć też o tym, że Rosjanie uważali, że ta wojna będzie łatwa, a ukraiński rząd szybko się podda.

Źródło: Washington Post

Zdjęcie: Twitter/ Ukraine Weapons Tracker

Komentarze