Rosjanie ZAMKNĘLI 130 OSÓB W NIEDUŻEJ PIWNICY. DZIECI spały obok ZWŁOK.

Rosyjscy żołnierze zamknęli 1130 osób w 65-metrowej piwnicy. Stało się to we wsi Jahidne pod Czernihowem. Ludzie przebywali w strasznych warunkach przez miesiąc. W tym czasie zmarło 12 osób. Dzieci spały obok zwłok.

Życie w nieludzkich warunkach

O szokujących praktykach Rosjan i postępowaniu wobec Ukraińców poinformowała stacja telewizyjna BBC. Rosjanie przetrzymywali 130 osób w niewielkiej piwnicy jako zakładników. Piwnica znajdowała się w miejscowej szkole. W nieludzkich warunkach przebywało około 40-50 dzieci. Były nawet wśród nich niemowlęta. Najmłodsze miało dwa miesiące. 130 osób przebywało na 65-metrach kwadratowych przez miesiąc. W tym czasie umierali tam ludzie. Stacja BBC podkreślała, że nie zawsze można było wynieść ciała zmarłych . Było to niebezpieczne, ponieważ na zewnątrz trwał ostrzał. BBC podało:

Ludzie godzinami, a czasem przez kilka dni musieli żyć obok zmarłych

Spanie na stojąco

Wieś Jahidne graniczy z Białorusią. Rosyjska okupacja we wsi trwała miesiąc. Gdy Rosjanie weszli to kazali kobietom, dzieciom i mężczyznom stłoczyć się w niedużej piwnicy w miejscowej szkole. Żołnierze grozi przy tym bronią niewinnym ludziom. Jeden z więzionych pokazał brytyjskiej stacji piwnice. W pomieszczeniu nie ma wentylacji. Są tylko dwa okna zabite deskami. BBC relacjonowała ;

Gdy schodziliśmy po schodach, poczuliśmy smród choroby i rozkładu. Pokój był brudny, materace, ubrania, buty i książki były porozrzucane.

Mykoła opowiedział dziennikarzom jak funkcjonował w piwnicy przez miesiąc ;

To było moje pół metra przestrzeni. Spałem na stojąco. Przywiązałem się do poręczy szalikiem, żeby się nie przewracać. Spędziłem tak 25 nocy

Nie do zniesienia

Z kolei 15-letnia Anastazja mówiła o koszmarze, w którym żyło tak wiele osób. Powiedziała ;

Prawie nie było miejsca. Żyliśmy na siedząco, spaliśmy na siedząco. Nie żebyśmy w ogóle mogli spać. To było niemożliwe. Tak wiele pocisków trafiało w okolicę. To było nie do zniesienia.

Dziewczyna wspomina, że znała osoby, które zmarły. Było jej bardzo przykro, że zmarły tak bez powodu. Rosjanie opuścili wieś 3 kwietnia. Osoby więzione w piwnicy zostały oswobodzone.

Źródło; TVP INFO

Zdjęcie: Twitter/ Toronto Television

 

 

 

 

Komentarze