Równe emerytury dla WSZYSTKICH Polaków! Emerytura obywatelska wejdzie w życie?

Emeryci bardzo często z trudem wiążą koniec z końcem. Z myślą o nich rząd wprowadza trzynaste emerytury. Jednak rozwiązaniem może być emerytura obywatelska. Zakłada ona takie same emerytury dla wszystkich seniorów.

Po równo dla każdego

Emerytura obywatelska oznaczałaby, że każdy z seniorów otrzyma co miesiąc taką samą emeryturę. Bez względu na to, jaki zawód wykonywał i przez ile lat. Senior, który pracowałby krótko w swoim życiu miałby taką samą emeryturę jak emeryt, który pracował zawodowo przez całe życie. Emerytura obywatelska rozwiązałaby wszelkie problemy z systemem emerytalnym w Polsce. Kolejne problemy dopiero przed nami. Robert Gwiazdowski, były członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powiedział w rozmowie z Super Expressem:

Kolejne rządy nie mają odwagi zrobić czegoś, co i tak samo się zrobi.

Pexels

Nieunikniony scenariusz

Według Roberta Gwiazdowskiego wprowadzenie emerytury obywatelskiej jest nieunikniony scenariuszem. System zmierza do takiego rozwiązania już od wielu lat. Według Gwiazdowskiego 3/4 przyszłych emerytów zgromadzi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych kapitał, który pozwoli jedynie na wypłatę najniższej emerytury. Na świecie już wprowadza się podobne rozwiązania, o których mówi Robert Gwiazdowski. Emerytura obywatelska funkcjonuje już w Kanadzie, Skandynawii, Nowej Zelandii. Kłopot w tym, że w Polsce emerytura obywatelska oznaczałaby niską kwotę. Gwiazdowski powiedział:

Współczesne państwo nie może starych ludzi, którzy pracowali albo nawet nie pracowali, ale nie mają środków do życia, zostawić samych sobie.

Aktualnie minimalna emerytura w Polsce wynosi 1250,88 zł brutto.

Źródło: Super Express

Zdjęcia: Pexels

Komentarze