Sondaż nt. religii w szkole. Polacy wypowiedzieli się jednoznacznie!

W sondażu przygotowanym na zlecenie grupy Agora – „Gazety Wyborczej” i radia TOK FM – Polacy odpowiadali na pytanie kto powinien finansować lekcje religii w szkole: państwo czy Kościół? Niektóre wyniki zaskakują.

Jak wynika z sondażu, 54 proc. respondentów chce, aby lekcje religii pozostały w szkole. 24 proc. z nich uważa jednak, że związane z tym koszty powinien ponosić w całości Kościół. Pozostali z tej grupy nie chcą żadnych zmian.

42 proc. ankietowanych uważa natomiast, że religia nie tylko powinna  być finansowana przez Kościół, ale również odbywać się poza budynkiem szkoły. Zaledwie 4 proc. pytanych stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

Ciekawie rozkładają się wyniki na wsiach. Większość – 41 proc. chce wprawdzie, aby lekcje religii były pokrywane z pieniędzy publicznych, ale wcale nie mała grupa (34 proc.) jest za zniesieniem tego przedmiotu.

Równie interesujące są wyniki oparte o wyborcze preferencje ankietowanych. Wśród wyborców PiS – co nie jest zaskoczeniem – większość (54 proc.) nie chce żadnych zmian w tym zakresie, ale usunięcia lekcji religii ze szkół deklaruje aż 22 proc. Za zniesieniem przedmiotu jest aż 81 proc. ankietowanych Lewicy i 64 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

26 proc. wyborców KO uważa, że takie lekcje powinien finansować Kościół. Podobnego zdania jest 17 proc. wyborców Lewicy.

Źródło: Onet.pl

Komentarze