Sondaż zaufania. Kaczyński i Tusk poza podium. Kto prowadzi?

Centrum badań marketingowych Indicator przeprowadziło sondaż zaufania do polityków. Komu Polacy ufają najbardziej?

W rankingu uwzględniono nazwiska dwudziestu polityków z różnych stron sceny politycznej. Jak się okazuje, największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę. Głowę państwa wskazało 58 proc. ankietowanych. To o 4 pkt. proc. mniej niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym w kwietniu tego roku.

Na drugiej pozycji uplasował się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 51 proc. respondentów (spadek o 3 pkt. proc.).

Podium zamyka Beata Szydło. Była premier, a obecnie eurodeputowana z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskała 43 proc. wynik (spadek o 1 pkt. proc.).

Co ciekawe dopiero na czwartym miejscu w sondażu znalazł się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS i najbardziej wpływowy polski polityk cieszy się zaufaniem na poziomie 41 proc. W tym miejscu warto zaznaczyć, że aż 44 proc. pytanych zadeklarowało nieufność wobec Kaczyńskiego.

Pierwszym uwzględnionym w badaniu politykiem spoza obozu władzy jest Donald Tusk. Były premier zajął siódme miejsce, przegrywając po drodze jeszcze z Patrykiem Jakim oraz Zbigniewem Ziobro. Byłemu premierowi, a obecnemu przewodniczącemu Rady Europejskiej ufa 38 proc. badanych.

Z przedstawicieli obecnej opozycji najlepszy rezultat zanotowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej i kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera budzi zaufanie 34 proc. badanych.

Jak wynika z sondażu, najmniejszym zaufaniem Polacy darzą Janusza Korwina-Mikkego (12 proc.), Włodzimierza Czarzastego (21 proc.) oraz Adriana Zandberga (22 proc.).

 

Komentarze