SOP wyda 700 tysięcy złotych na nowe samochody!

Służba Ochrony Państwa wybrała właśnie w drodze przetargu dostawcę sześciu nowych aut. Marka Kia wygrała w wyścigu ze Skodą i Volksvagenem. Auta będą kosztowały ponad 700 tysięcy.

 

Sześć samochodów marki Kia Optima zasili szeregi floty Służby Ochrony Państwa. To tylko kropla w morzu, bowiem służby, do tego końca roku, będą miały do dyspozycji kilkadziesiąt nowych modeli, przystosowanych do ich potrzeb. W tym m.in. ekskluzywne limuzyny, suwy oraz… autobus. 

 

W przetargu brały udział także inny firmy. Kwota do dyspozycji na zakup wynosiła 700 tysięcy złotych. Najniższa była oferta Skody – 664 tysiące, za auta Skoda Superb. Volksvagen zaproponował Passata w cenie 699 tysięcy.  Wygrała najwyższa cenowo propozycja. Auta koreańskiej marki Kia kosztować będą w sumie 719 tysięcy złotych. O wygranej samochodów Kia Optima zadecydowała specjalna komisja, która przyznała ofercie najwięcej punktów. 

 

Jakie były kryteria oceny ofert? 

Samochody SOP w założeniu muszą spełniać określone standardy. Tu wymagano m.in. silnika benzynowego o mocy minimum 150 koni mechanicznych, systemów wspomagania kierownicy i przyciemnianych szyb. Dodatkowo oczywiście typowych dla nowoczesnych i bezpiecznych aut, stosowanych już praktycznie wszędzie, rozwiązań. 

 

Co ciekawe, auta SOP-u nie mogą być w żaden sposób oznakowane, a więc trochę potrwa, zanim firma KIA przygotuje Optimy do oddania. Producenci muszą usunąć z karoserii samochodów oznaczenia wersji i modelu. Prawdopodobnie będą już w użytku Służb pod koniec roku. 

 

To ostatni moment na zakup Kia Optimy, bo firma niedawno ogłosiła, że ten model znika z europejskiego rynku. Jest to spowodowane zbyt wysokimi kosztami dostosowania samochodu do unijnych norm emisji spalin. 

 

Żródło: SOP, Kia, Facebook

Komentarze