SPŁONĄŁ okręt zamieszany w PRZEKRĘT firmy PREZYDENTA!

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie z wodowania nowego okrętu w stoczni, której współwłaścicielem jest były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Cała sytuacja jest o tyle ciekawa, że konstrukcja okrętu jest bardzo przestarzała a ponadto jest po prostu … niepotrzebny.

Jak wynika z informacji przekazanych naszej redakcji przez dziennikarza portalu niezależna, który nie mógł opublikować materiału, cała sytuacja z ukraińskim okrętem może wskazywać na aferę korupcyjną. 

Uroczyste wodowanie „nowego” – przestarzałego okrętu rozpoznawczego dla sił morskich Ukrainy odbyło się 23 kwietnia 2019 r. w zakładach stoczniowych PAT „Kuźnia na Robalskomu” w Kijowie. W zgodzie z tradycją w trakcie opuszczania jednostki na burcie rozbito butelkę szampana. Okręt został także poświęcony.

Po co ukraińskiej marynarce wojennej okręt, który jest przestarzały i do tego drogi?

Ukraińskie ministerstwo obrony milczy w sprawie nowej jednostki. Z oficjalnych danych wynika tylko, że okręt projektu 502M ma 1220 ton wyporności, niemal 55 metrów długości i zasięg 7200 Mm. 

„W historii Ukrainy nie było zbyt wielu przykładów wodowania uzbrojonych kutrów, desantowych kutrów, a dzisiaj – średniego okrętu rozpoznawczego, którego odpowiednika nie ma na Ukrainie – jeżeli chodzi o wyposażenie i możliwe do wykonywania zadania. To ogromny przełom i zwycięstwo! Zwycięstwo wszystkich, którzy pracują w fabryce „Kuźnia na Robalskomu”. Zwycięstwo marynarki wojennej, które otrzyma na swoje wyposażenie ten okręt.” – mówił minister obrony Ukrainy Stiepan Połtorak.

Tymczasem według wielu obserwatorów budowanie w Kijowie okrętu ropoznawczego dla marynarki wojennej budzi kontrowersje. Po pierwsze zlecenie otrzymały zakłady zlokalizowane w centrum kraju a okręt trzeba będzie przeprowadzić na Morze Czarne. Po drugie – w połowie należące do Petro Poroszenko. 

Nowy prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski zlecił SBU śledztwo w tej sprawie. Może chodzić o wyłudzenie kwoty nawet 200 milionów dolarów. Inne źródła mówią o kwocie o połowę mniejszej. Dziś okręt … spłonął!

Ujawnione fotografie i filmiki wskazują, że okręt zbudowano w oparciu o przestarzałe projekty sięgające lat 70 XX wieku. Ponadto montaż elektronicznych systemów wewnątrz jednostki generuje ogromne koszty. 

Wobec takiej sytuacji trudno jest znaleźć realne uzasadnienie zakupu okrętu. Jak pisze portal defence24.pl :

„Jednostki tej klasy z założenia nie przenoszą na swoim pokładzie uzbrojenia. Będą miały natomiast zamontowane tajne wyposażenie rozpoznania radioelektronicznego z bazą danych emiterów własnych i obcych, których nie będzie można w żaden sposób obronić przed ewentualną akcją rosyjskich sił specjalnych.”

Taka akcja ma być wysoce prawdopodobna, a sytuacja na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńsmiej w 2018 roku tylko potwierdza fakt, że Rosja chętnie szuka pretekstu do podjęcia działań – np. aresztowania ukraińskich jednostek. Zbudowany, przestarzały i bardzo drogi okręt rozpoznawczy zupełnie nie nadaje się do obrony przed takimi działaniami ze stront Rosji.

 

KomentarzeZobacz także

Makabryczny WYPADEK na Mazowszu! „Auto WLECIAŁO na ludzi”Wideo!

Mazowsze. Makabryczny wypadek. Auto prawie zmiażdżyło przechodzących ludzi! Jest nagranie. Na skrzyżowaniu w Henrykowie-Urocze (miejscowość  w gminie Piaseczno) doszło do makabrycznego wypadku - po zderzeniu...

Skandal wokół Rozenek „POKAZAŁA za DUŻO!” Wszystko przez TEN szczegół!

Małgorzata Rozenek nieustannie wywołuje kontrowersje - czasem są to wypowiedzi, ale zdecydowanie częściej chodzi o jej ubiór.  O gwieździe TVN niemal codziennie mówią media w...

ATAK nożownika na Śląsku! Wszystko nagrały kamery!

Będący pod wpływem alkoholu mieszkaniec Czechowic-Dziedzic (woj. śląskie) nagle zaatakował nożem na ulicy! Wszystko zarejestrował monitoring. Niewinna sprzeczka dwóch mężczyzn błyskawicznie przerodziła się w ostrą...

Szczerski zastępcą SZEFA NATO? Jest reakcja!

To ważne stanowisko. Proces jego obsadzania będzie oparty o względy merytoryczne - powiedzial szef NATO Jens Stoltenberg, zapytany o kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego. - Z zadowoleniem...

TAK Rozenek ubrała się na urodziny swoich DZIECI! Naprawdę!

Małgorzata Rozenek nie zwalnia tempa i znowu zwraca na siebie uwagę wszystkich mediów! Tym razem chodzi o jej ubiór na urodziny swojego syna. Rozenek zorganizowała...

Zabójca 10-latki z Mrowin OPISAŁ jak zabijał dziecko! „ROZERWAŁEM jej narządy…”

W Żarowie w sobotę odbył się pogrzeb zamordowanej 10-letniej Kristiny. Z przecieków od osób związanych ze śledztwem coraz więcej wiadomo nt. Jakuba A. W sobotę...