STAN WYJĄTKOWY na granicy z Białorusią? Czy GROZI nam eskalacja konfliktu?

Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni z możliwością przedłużenia. Obejmuje obszar przygraniczny dwóch województw Podlaskiego i Lubelskiego. Wniosek został skierowany do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, jest cały czas napięta, a to z podstawowego względu, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi głównie z Iraku na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Polski, Litwy, Łotwy po to, żeby wprowadzić element destabilizujący na terytorium naszych krajów. Rada Ministrów dzisiaj postanowiła wystąpić do pana prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego – poinformował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

 

Wprowadzony zostanie wyszczególniony katalog działań, które mają obowiązywać na tym obszarze przez 30 dni. Na podobne kroki zdecydowały sie Litwa i Łotwa, które również wprowadziły stan wyjątkowy.

 

Decyzja ma związek z grupą cudzoziemców, która od ponad 3 tygodni koczuje na granicy polsko – białoruskiej. Imigranci chcą przedostać się na zachód Europy, prawdopodobnie do Niemiec. Przejście jest pilnowane przez Straż Graniczną wspieraną przez wojsko i policję. Do koczujących nie dopuszczane są postronne osoby.

 

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzuca Białorusi organizowanie przerzutu imigrantów w ramach tzw. wojny hybrydowej. Kraje wezwały Łukaszenkę do zaprzestania takich działań.

 

 

Źródło: Forsal

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze