Szymon Hołownia wybrany na marszałka Sejmu. Już robi porządki z…

Szymon Hołownia, jako nowo wybrany marszałek Sejmu, ogłosił plany na nadchodzące tygodnie, zapowiadając orędzie, kontynuację prac Sejmu oraz uzdrowienie instytucji publicznych. Jego wystąpienie miało na celu wprowadzenie nowych demokratycznych standardów i przywrócenie zaufania do polskiego systemu prawno-politycznego.

Hołownia, pytany o planowane orędzie, zaznaczył, że chce dotrzeć do wszystkich obywateli, nie tylko tych oglądających Telewizję Polską. Wspomniał o potrzebie przedstawienia swoich planów oraz zmian, jakie chce wprowadzić w Sejmie. Marszałek podkreślił, że zamierza pracować z różnymi środowiskami politycznymi, zapewniając, że nowy skład prezydium Sejmu będzie reprezentatywny dla wszystkich klubów parlamentarnych.

Hołownia ogłosił także, że prace nad uzdrowieniem Trybunału Konstytucyjnego (TK) oraz Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) zostaną podjęte. Zapowiedział, że Sejm będzie aktywnie działał, zajmując się m.in. wyborem członków Państwowej Komisji do spraw pedofilii i komisjami sejmowymi. Kontynuacja posiedzenia została wyznaczona na kolejny wtorek, a Hołownia zapewnił, że będą to pracowite głosowania.

W kontekście reformy KRS, Hołownia podkreślił konieczność działań opartych na faktach, a nie deklaracjach politycznych. Zaznaczył, że celem nie jest polityczna zemsta, lecz zagwarantowanie legalności statusu sędziów decydujących w sprawach ważnych dla obywateli. Marszałek podkreślił także, że proces ten będzie wymagał współpracy różnych ugrupowań politycznych oraz nowego ministra sprawiedliwości.

Hołownia zadeklarował również, że zamrażarka z gabinetu marszałka odchodzi, co symbolicznie oznacza otwarcie na nowe inicjatywy i projekty. Wprowadza także nowe standardy komunikacji z dziennikarzami, mające zapewnić transparentność działań parlamentu.

Jego stanowisko w sprawie Julii Przyłębskiej w TK określił jako powściągliwe. Podkreślił także konieczność rozwiązania prawnych i konstytucyjnych wątpliwości wobec tej instytucji. Hołownia dąży do przywrócenia zaufania społecznego do polskiego sądownictwa poprzez rzetelne działania i współpracę z różnymi podmiotami politycznymi.

Źródło: tvn24.pl

Andrzej Duda ma kłopoty w małżeństwie? To nagranie wiele wyjaśnia…

Komentarze