Ta gwiazda „Dynastii” NIE ŻYJE! Zobacz, jaki miała głos!

Ameryka opłakuje stratę! Zmarła aktorka, którą uwielbiały pokolenia. Odeszła po walce z ciężką chorobą. Wszechstronnie uzdolniona Diahann Caroll byłą wielką gwiazdą filmową, serialową i muzyczną. Zobacz, jaki miała głos! 

 

 

Diahann Caroll przeszła do historii jako pierwsza Afroamerykanka , która została laureatką ważnej teatralnej nagrody Tony.

 

Urodzona w 1935 roku aktorka na scenie stanęła w wieku kilku lat. Całe jej życie zawodowe związane było ze śpiewaniem i grą aktorską. Oprócz wykształcenia muzycznego i aktorskiego, była także dyplomowanym socjologiem. Widzowie w Stanach Zjednoczonych znają ją najlepiej z seriali telewizyjnych. Występowała też na Brodway’u, w teatrach i filmach kinowych. Gwiazda nagrała również wiele albumów muzycznych. Za swoje dokonania zawodowe często zdobywała nagrody, ale była również nominowana do tej najważniejszej – Oskara.

 

 

Zmieniła bieg historii

Przełomowym dla jej kariery był serial „Julia” z 1968 roku. To komedia sytuacyjna, w której aktorka zagrała tytułową rolę. Wcieliła się w pielęgniarkę samotnie wychowującą syna. Diahann Caroll przeszła do historii jako pierwsza Afroamerykanka, która, właśnie za tę rolę, została laureatką Złotego Globa i otrzymała nominację do Emmy. Tym samym zmieniła losy tysięcy Afroamerykańskich kobiet, chcących osiągnąć sukces zawodowy na małym ekranie.

 

Niezapomniana diva

Polscy widzowie znają ją z takich popularnych seriali jak „Dynastia”, „Chirurdzy”, „Statek miłości” czy „Białe kołnierzyki”. Jednak to właśnie „Dynastia” budzi największy sentyment. Wcieliła się tam w postać Dominique Deveraux, efektownej, i jak na ten czas, bardzo ekstrawaganckiej divy. W latach 80-tych „Dynastia” była najchętniej oglądanym serialem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Prywatnie, jak w serialu

Diahann Caroll była czterokrotnie mężatką. Jej trzeci mąż zmarł, natomiast trzykrotnie się rozwiodła. Mówi się, że ponadto była również w nieformlnych związkach z kilkoma innymi mężczyznami. Ma córkę, Suzanne Ottilie Kay Bamford (ur. w 1960 r.) która jest znaną amerykańską dziennikarką. To ona powiadomiła o śmierci artystki.

 

 

Walka z chorobą

W 1988 roku u 63-letniej wówczas Caroll zdiagnozowano raka piersi. Przyczyniło się do tego rutynowe badanie mammograficzne. Artystka wygrałą bitwę i postanowiła wówczas zaangażować się w akcje uświadamiana kobiet o konieczności robienia badań. Profilaktyka nowotworowa stała się dla niej bardzo ważna, a tym samym została twarzą wielu kampanii. W wieku 84 lat odeszła, przegrywając walkę z rakiem.

 

Zobaczcie, jaki miała niesamowity głos:

 

Oprac. Kamila Wolny

Fot.You tube.com

 

 

Komentarze