Ta przypadłość może prowadzić do UDARU MÓZGU! Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka!
W Polsce na tę przypadłość cierpi około 2–2,5 mln osób, ale większość może nie być tego świadoma. Brak odpowiedniej ilości snu może działać na organizm ludzki równie podobnie jak spożyty alkohol.
„Osłabienie funkcji poznawczych wywołane 24-godzinnym brakiem snu jest porównywalne z tym, które występuje przy poziomie 1 promila alkoholu we krwi”– przekonuje specjalista Michał Grzybowski
Przypadłość jaką jest bezdech senny stanowi przyczynę aż około 30% wypadków samochodowych.
Bezdech senny w najgorszym przypadku może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, a nawet udaru mózgu oraz cukrzycy. Chorzy narzekają na zmęczenie i problemy z koncentracją.
Na czym dokładnie polega ta przypadłość?
Osobom cierpiącym na bezdech senny zdarza się zasnąć podczas wykonywania rutynowych czynności w ciągu dnia.
Jak podkreślają eksperci, problem zaburzeń snu wciąż jest słabo zagospodarowany, ale na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają życie osobom niewysypiającym się.
„Wszelkie nieprawidłowości związane z bezdechem sennym wykazuje polisomnografia, która stanowi zdiagnozowanie. Polisomnografia po jednej nocy jest w stanie powiedzieć lekarzowi prowadzącemu, jaka jest skala bezdechu u pacjenta „– mówi specjalista Michał Grzybowski.
Efektywny sen dla osób dorosłych powinien wynosić w granicach od 7 do 8 godzin na dobę.
ZOBACZ TEŻ:Obrzydliwy hejt ślicznej Marleny z „Rolnika”!!! Co go spowodowało?
Źródło:wprost/pixabay