Takie piesni wybierają Polacy na ślub i komunię. Arcybiskup brzmi: „To nie odpowiada duchowi katolickiej liturgii”

Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, skierował list pasterski do mieszkańców Małopolski, zwracając uwagę na „niepokojącą tendencję” dotyczącą doboru pieśni podczas ślubów i komunii. List wystosowano z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych.

W swoim liście abp Jędraszewski przypomniał wiernym, czym jest muzyka kościelna i jak ważną rolę odgrywa podczas sprawowania świętych obrzędów. Muzyka ma służyć liturgii, tłumacząc czynności liturgiczne i harmonizując z tekstem mszalnym oraz słowem Bożym. Duchowny podkreślił także znaczenie duszpasterskiej troski o chóry kościelne, które powinno objąć się formacją duchową i liturgiczną.

Jednakże arcybiskup wyraził zaniepokojenie w związku z obserwowaną tendencją do sięgania po piosenki chrześcijańskie podczas liturgii zawierania związku małżeńskiego i uroczystości pierwszej Komunii Świętej. Zaznaczył, że niektóre z tych pieśni nie odpowiadają duchowi katolickiej liturgii pod względem formy, estetyki muzycznej i treści. Duchowny postawił kwestię zgodności takich utworów z autentycznym charakterem liturgii katolickiej.

Abp Jędraszewski przypomniał, że muzyka w czasie liturgii nie posiada autonomii i zawsze powinna być integralną częścią celebracji liturgicznej. Wskazał na jej zadanie, które polega na tłumaczeniu czynności liturgicznych i współgraniu z tekstem mszalnym oraz słowem Bożym.

List pasterski arcybiskupa Jędraszewskiego stanowi swoiste wezwanie do refleksji nad wyborem pieśni podczas istotnych obrzędów kościelnych. Duchowny, przekazując te myśli, stara się ukazać, że muzyka kościelna ma służyć podniosłemu charakterowi liturgii. Jej wybór powinien być dokładnie przemyślany i zgodny z zasadami katolickiej wiary.

Źródło: onet.pl

TO robią ministranci przed kolędą! Ksiądz-tiktoker zdradził największą tajemnicę

Komentarze