To czas na aneksję Doliny Jordanu! Premier Benjamin Netanjahu szokującym wystąpieniu!

Lokalne media poinformowały, iż Premier Benjamin Netanjahu ogłosił by zastosować suwerenność Izraela nad doliną Jordanu oraz zalegalizować żydowskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Dolina Jordanu jest domem dla prawie 65 000 Palestyńczyków i stanowi ok. 28 procent okupowanego Zachodniego Brzegu.

„Czas zastosować suwerenność Izraela nad doliną Jordanu i zalegalizować wszystkie osady Judei i Samarii [na Zachodnim Brzegu], zarówno w blokach osadniczych, jak i poza nimi” – ogłosił na konferencji zorganizowanej przez prawicową gazetę Makor Rishon.

Premier ustosunkował się do nielegalnych osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu: „Będą częścią państwa Izrael”.

Podkreślił, iż chcę amerykańskiego uznania suwerenności nad doliną Jordanu, to ważne.

„Drugi cel to ustalenie naszej wschodniej granicy, zastosowania prawa izraelskiego do Doliny Jordanu i uczynienie tego z uznaniem międzynarodowym. Do tego nie wystarczy  rząd przejściowy. Tak jak chciałem uznania amerykańskiej suwerenności na Wzgórzach Golan, chcę uznania naszej suwerenności w dolinie Jordanu. Problem nie pojawił się (w rozmowach) – powiedziano, że nie rozmawialiśmy o formalnym planie. To prawda, ale rozmawialiśmy o tym, podniosłem sprawę do Sekretarza Pompeo i zamierzam przekazać ją administracji Trumpa.Myślę, że nadszedł czas, aby zastosować prawo izraelskie w Dolinie Jordanu i uregulować status prawny społeczności w Yishuv, i tej na oseidlach i tej poza osiedlami, (wszystkie) będą częścią Państwa Izrael.
Nikt nie gwarantuje, co stanie się pewnego dnia, a w systemie międzynarodowym słabi nie przetrwają. Ten który będzie wytrzymały, przeżyje. Aby utrzymywać siłę (państwa), trzeba nadal zawierać sojusze, mieć wpływ gospodarczy, mieć wpływ polityczny, to wymaga przywództwa, a  przywództwo musiałem realizować nawet w trudnych latach.

I to samo mówię tutaj izraelskim osadnikom. (..) Aby chronić osadników, powiedziałem – nie oddamy nawet jednej cegły (z osiedli)”.

Całe wystąpienie znajdziecie tu: https://www.makorrishon.co.il/mrconference2019/188691/

Komentarze