To już jest fakt! STANY ZJEDNOCZONE ZNOSZĄ WIZY DLA POLAKÓW!

Wizy do Stanów znikają! Prezydent USA Donald Trump właśnie podpisał dokumenty, wydając tym samym historyczną decyzję. Ruch bezwizowy ze Stanami Zjednoczonymi staje się w tej chwili faktem. 

 

Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz na 90 dni – w celach turysycznych lub biznesowych. Włączenie Polski do ruchu bezwizowego z USA było możliwe dlatego, że odsetek odmów przyznawania wiz Polakom spadł ostatnio poniżej 3 proc.

 

Prawdopodobnie dokumenty podpisane dziś przez Trumpa wejdą w życie w ciągu kilku miesięcy. Jest to kwestia zatwierdzenia i wdrożenia procedur programu.

 

Najważniejsze dla nas będzie zarejestrowanie się i uzyskanie autoryzacji w systemie ESTA – Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. ESTA obowiązuje w tej chwili wszystkie 38 krajów, które objął program ruchu bezwizowego USA. Wszyscy podróżujący do Stanów mają obowiązek przejść taką weryfikację. Opłata za nią wynosi 14 dolarów. System weryfikuje tożsamość  i przeprowadza wstępną kontrolę podróżnych. Dla Polaków będzie dostępny prawdopodobnie już od początku przyszłego roku.

 

Niestety osoby, które wcześniej nie otrzymały wizy lub miały problemy z prawem mogą nie otrzymać pozytywnej odpowiedzi od ESTA. W takim wypadku o wjazd na teren Stanów Zjednoczonych będzie można ubiega się bezpośrednio w ambasadzie lub konsulacie USA.

 

Przypomnijmy, że ruch bezwizowy będzie dotyczył wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych na 90 dni w celach biznesowych i turystycznych. Tego pobytu nie da się przedłużyć. Jeżeli Polacy chcieliby pojechać tam w innym celu, na przykład do pracy, nadal będzie ich obowiązywać klasyczna wiza.

 

Ważną informacją jest również to, że aby wjechać do Stanów, trzeba mieć paszport z chipem. Taki dokument umożliwia komputerowy odczyt i rejestrację pobytu.

Jeżeli ktoś więc marzył o wyprawie do Stanów, to może zacząć się pakować. Wraz ze zniesieniem wiz „American Dream” Polaków zaczyna właśnie się spełniać.

 

Źródło: Internia, Rmf, PAP i in.

Foto: Pixabay

 

 

Komentarze