To WINA PO! Tak minister Maląg tłumaczy niepowodzenie 500+!

Od wprowadzenia programu 500+ mija już 6 lat, a dzietność jak była, tak dalej jest niska. Priorytetowy program PiS nie dał oczekiwanych rezultatów. Czy zostanie zawieszony?

 

Na antenie TVP Info minister Maląg powiedziała wprost, że wina niepowodzenia programu demograficznego leży po stronie poprzedników z koalicji PO-PSL.

 

Polska jest obecnie w tzw. pułapce demograficznej, która wynika z zaniedbań poprzedników. Wprowadzenie programu „500 plus” to był ostatni dzwonek, żeby wdrożyć skuteczne rozwiązania. Bez niego sytuacja demograficzna byłaby gorsza

 

Wskaźniki spadają już 3 rok i nigdzie nie widać światełka w tunelu. Nie pomogło rozszerzenie programu na pierwsze dziecko. Minister przewiduje jednak, że dzięki zmianom w programie Polski Ład wskaźnik dzietności już w 2040 roku wzrośnie do 1,8 z obecnych 1,38. Ekonomiści uważają jednak, że zmiany nic nie pomogą. W program 500+ wpompowano już 156 miliardów złotych i nie było skokowego przyrostu.

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę część PKB, która trafia u nas na politykę prorodzinną, to jesteśmy w czołówce i Unii Europejskiej, i krajów OECD. A teraz dokładamy do tego wszystkiego kolejny klocek, zamiast poprawić te programy, które już funkcjonują. Tak naprawdę właściwie nie robimy nic, by w Polsce poprawić dzietność – powiedział dla serwisu money.pl Sławomir Dudek, ekonomista z FOR.

 

Obecnie proponowane jest wprowadzenie nowego świadczenia dla dzieci w okresie niemowlęcym. Przez 2 lata przysługiwać ma dodatkowe 500 zł. Program jest na etapie prac legislacyjnych.

 

Źródło: Money.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze