TRANSPŁCIOWA sztangistka na Igrzyskach w Tokio! Kobiety nie mają z nią szans !”To jest CHŁOPISKO!

43-letnia Laurel Hubbard reprezentuje Nową Zelandię. Jako pierwszy transpłciowy sportowiec została dopuszczona do Igrzysk Olimpijskich. Jednak kobiety, które podnoszą ciężary, sprzeciwiają się bo Hubbard to zawodniczka z bardzo wysokim poziomem testosteronu. Jest jak mężczyzna.

Po raz pierwszy na olimpiadzie

Laurel Hubbard spełniła wymagane kryteria Krajowego Komitetu Olimpijskiego w Nowej Zelandii i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego  oraz wytyczne MKOl dla sportowców transpłciowych. Udało jej się zakwalifikować, ponieważ MKOl zmienił poprawkę do systemu kwalifikacyjnego w podnoszeniu ciężarów, która została zmieniona na skutek pandemii.

Zmiana płci

43-letnia Laurel Hubbard płeć zmieniła osiem lat temu. Wcześniej podczas licznych zawodów występowała jako Gavin Hubbard. Biła rekordy jako junior w Nowej Zelandii. Jeszcze jako mężczyzna wystąpiła w zawodach seniorskich na poziomie krajowym. W swoim dorobku ma między innymi wicemistrzostwo świata w 2017 roku. Jest też zwyciężczynią Igrzysk Pacyfiku na Samoa.

screen YouTube/ WeightLifting World

Rywalizacja z Polką

W 2017 roku Laurel Hubbard zmierzyła się z Polką, Aleksandrą Mierzejewską. Nasza mistrzyni Europy z 2018 roku tak mówiła o tym starciu w rozmowie z portale Niezalezna.pl:

Bardzo długo przygotowywałam się do tych zawodów. Wiedziałam, że będą walczyć o miejsce w najlepszej dziesiątce świata. Niestety jakiś czas przed zawodami dowiedziałam się, że Laurel Hubbard , która fizycznie jest mężczyzną, będzie startować w mojej kategorii.

Polska mistrzyni Europy tłumaczyła w rozmowie z portalem Niezależna.pl:

 

Mężczyzna został dopuszczony do rywalizacji z kobietami. Jedyne co zrobił, to obniżył poziom testosteronu, bo taki był wymóg. Żadnych innych ograniczeń nie było. Zdobył srebrny medal, podczas gdy w kategorii męskiej z takimi wynikami, byłby może dwudziesty, trzydziesty. To jest chłopisko, nie chłopczyk, a dwumetrowy chłop!

screen YouTube/WeightLifting World

Oszustwo ?

Aleksandra Mierzejewska ma duże wątpliwości, co do uczciwości takiego zakwalifikowania Hubbard do kategorii kobiecej. Mierzejewska mówiła:

Dla mnie jest to oszustwo. Nie znam przypadku, żeby kobieta chciała startować w kategorii męskiej. Nie wiem, w jakim kierunku ten sport idzie?

Co myślcie o starcie Laurel Hubbard w kategorii kobiecej?

Źródło: Niezależna

Zdjęcia: screen YouTube/Weight Lifting World

Komentarze