Twierdzą, że COVID-19 to zwykła ŚCIEMA! Chodzi o DWIE grupy!

Najbardziej spiskową teorią dotyczącą koronawirusa stanowiła ta mówiąca o tajemnicznych badaniach w laboratorium. To właśnie z niego miał się wydostać wirus z którym obecnie walczy cały świat. Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazało właśnie, kto jest najbardziej podatny na tego typu sugestie. 

 

W sieci możemy przeczytać wiele opinii negujących istnienie wirusa czy mówiących o spiskach. Badacze amerykańscy postanowili zbadać, jakie grupy społeczne są najbardziej podatne na teorie spiskowe. Wyniki badań pokazują, że osoby, które korzystają z mediów społecznościowych i konserwatywnych częściej wierzą w teorie spiskowe. Liczba ta zaczyna się zmniejszać za to w grupie odbiorców mediów głównego nurtu. Tak wykazało badanie naukowców z Annenberg Public Policy Center. Profesor Dan Romer z Annenberg Public Policy Center na University of Pennsylvania tak komentuje wyniki badań:

 

Media miały swoją rolę w promowaniu teorii spiskowych lub ich ograniczaniu. Niektóre media podważały przygotowanie i sukces kraju w walce z pandemią Media głównego nurtu także podnoszą temat teorii spiskowych, ale nie po to, aby popularyzować wiarę w nie, tylko w celu uwrażliwienia odbiorców na to zjawisko.

 

 

O osobach, które śledziły media głównego nurtu, profesor Romer wypowiada się tak:

 

Osoby te wykazywały też większą chęć zaszczepienia się i noszenia maseczek, ale nie było to bezpośrednio związane z ich wiarą w teorie spiskowe lub jej brakiem. Były to niezależne zmienne

 

Wyniki badania jednoznacznie pokazują znaczenie mediów głownego nurtu i rolę jaką pełnią w rzetelnym informowaniu społeczeństwa o pandemii Covid-19. Naukowy sugerują także:

 

Wyniki badania wskazują na potrzebę przekazywania sprawdzonych, wiarygodnych informacji o pandemii w mediach. Ponadto, platformy społecznościowe powinny wprowadzić bardziej zdecydowaną politykę w zakresie blokowania fałszywych informacji nt. pandemii, szczepionek, noszenia maseczek, czy teorii spiskowych, które są sprzeczne z oficjalnymi doniesieniami

 

 

 

Źródło: Medonet

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze