TYLE zarobi Olga Tokarczuk! Fiskusowi będzie musiała oddać…

Niewiarygodne! Niedawno świat obiegła historyczna wiadomość: Polska ma ogromny powód do dumy! Już wiemy, że nasza nowa Noblistka Olga Tokarczuk zarobi miliony. Jaki podatek zapłaci od nagrody?! (czytaj dalej!)  

 

Kilka godzin temu przeżywaliśmy prawdziwą euforię związaną z ogłoszeniem przez Komitet Noblowski przyznania nagrody z dziedziny literatury Polce, Oldze Tokarczuk. To już piąty nasz noblista w tej kategorii i… druga przedstawicielka płci pięknej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagroda z literatury nie została przyznana. 

 

Olga Tokarczuk za wyróżnienie otrzyma – uwaga – 3,5 miliona złotych! Te ogromne pieniądze na pewno pozwolą jej tworzyć w spokoju, nie martwiąc się o finansową przyszłość. Co jednak z podatkiem od Nobla? Jak każda inna nagroda, powinna być objęta 10 proc. zwrotem jej wartości do fiskusa. Czyli Noblistka musiałaby oddać państwu aż 350 tysięcy! 

 

A jednak – co jest niesamowite w tej całej sprawie – tak się nie stanie! Sensacyjna wiadomość dotarła z Ministerstwa Finansów. Resort, w osobie ministra Jerzego Kwiecińskiego, podjął zaskakującą decyzję. Ogłosił ją Paweł Jurek. „Jest decyzja ministra Kwiecińskiego o zaniechaniu PIT wobec Noblistów – poinformował. Sprawę potwierdził sam Kwieciński. Pogratulował Oldze Tokarczuk i złożył deklarację, że w najbliższym czasie wyda w tej sprawie oświadczenie. Oto, co napisał na Twitterze: 

„Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze #Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki”. 

 

My również serdecznie gratulujemy i cieszymy się wspólnie z całą Polską z wybitnej pisarki i… nowej milionerki! 

 

Fot. Facebook

 

 

Komentarze