USA zbroją UKRAINĘ! Czy to wstęp do III wojny światowej?

Prezydent Joe Biden wyraził wstępną zgodę na dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy. Umowa, która ma zostać rychło podpisana, warta jest 60 milionów dolarów. W jej ramach nasz wschodni sąsiad ma otrzymać przeciwpancerne systemy Javelin.

 

Podpisana umowa to jedna z kluczowych spraw spotkania Zełeńskiego z Bidenem dotycząca obrony strategicznej Ukrainy. Dokument zawiera zapisy o szerokiej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, wymiany informacji wywiadowczych między państwami i współpracy przemysłu zbrojeniowego.

 

Co to są systemy Javelin?

 

Dokładna nazwa systemu to FGM-148 Javelin. Produkowany jest przez dwie amerykańskie firmy zbrojeniowe Raytheon oraz Lockheed Martin. Broń odpalana jest z ramiona strzelca lub z pojazdu. FGM-148 Javelin wszedł w fazę produkcji seryjnej w 1994 roku, do służby trafił dopiero ponad półtora roku później, w czerwcu 1996.

 

System jest gotowy do odpalenia w ciągu 30 sekund, zaś czas ładowania wyrzutni nie przekracza 20 sekund. Strzelec nakierowuje pocisk przez wizjer. Za cel prócz pojazdów można wybrać dowolny budynek lub wolno lecący helikopter. Pocisk inteligentnie namierza cel, po wystrzeleniu nie trzeba śledzić celu.

 

 

Źródło: Bankier.pl / Konflikty.pl

Zdjęcie: Pexels

 

 

Komentarze