W Boże Narodzenie zostaniemy zamknięci w domach? Jest odpowiedź ministra!

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie Bożego Narodzenia. Czy w Święta zostaniemy w domu? Jaka będzie decyzja rządu?

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” minister tłumaczy, że był zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, ale to nie oznacza, że decyzje będą podejmowane tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Dodał, że przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet 10 tys. zachorowań dziennie może być sporym problemem.

Zobacz także: Ale SKANDAL! Z ABW wyciekły informacje o liderce Strajku Kobiet!

Na pytanie, czy o lockdownie dowiemy się w Wigilię, tak jak było z cmentarzami, Adam Niedzielski odpowiedział:

Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji.

Fot. Pixabay

Minister podkreślił, że trzeba być ostrożnym w przypadku luzowania obostrzeń. Przypomniał, że wiosną Czechy miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zmniejszeniu obostrzeń problem wrócił ze zdwojoną siłą.

– Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo – podkreślił.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że dzieci będą mogły wrócić do szkół już pod koniec listopada. Co na to Adam Niedzielski?

– Jestem z wykształcenia ekonometrykiem i całe życie siedzę w wykresach. Jednak dzisiejsza rzeczywistość wygląda tak, że żaden model prognostyczny nie okazał się w pełni skuteczny. Realnie nikt dziś odpowiedzialnie nie odpowie na pytanie o rozwój wypadków w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa. Są oczywiście pewne założenia i scenariusze – powiedział.

Zobacz także: Prawda o scenie z Trumpem w „Kevinie” wyszła na jaw! Wielu jest w szoku!

W poniedziałek odnotowano ponad 20 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem.

  • Fot. Pixabay
  • Źródło: „Dziennik. Gazeta Prawna”

Komentarze