Wiemy, kiedy Daniel Obajtek odda fotel prezesa Orlenu! Nikt nie spodziewał się tak bliskiego terminu

Dni Daniela Obajtka, obecnie pełniącego funkcję prezesa PKN Orlen, zdają się być policzone.

Spółka zwołała nadzwyczajne walne zgromadzenie na 6 lutego. Według informacji zawartych w komunikacie, mają tam nastąpić istotne zmiany w składzie Rady Nadzorczej. To nie tylko kolejny etap w sprawie sprzedaży udziałów w Gas Storage Poland. To także moment, w którym prawdopodobnie dojdzie do odwołania Daniela Obajtka z funkcji prezesa.

Decyzja o zwołaniu nadzwyczajnego zgromadzenia wynika z wniosku Skarbu Państwa, co wskazuje na strategiczne zainteresowanie rządu tymi zmianami. Wraz z planowaną sprzedażą udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System, Spółka ma podjąć również uchwały dotyczące zmian w Radzie Nadzorczej, co może oznaczać odejście Obajtka.

Tomasz Jóźwik, dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”, sugeruje, że data 6 lutego jest strategicznie dobrana zgodnie z terminami Kodeksu spółek handlowych. To pokazuje, że samorząd spółki nie zdecydowałby się na zwołanie zgromadzenia w tak szybkim tempie.

W komunikacie PKN Orlen czytamy o zmianie w porządku obrad, a nowe punkty dotyczą zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz ustalenia liczby jej członków. To wyraźny sygnał, że spółka stoi w obliczu kluczowych decyzji dotyczących zarządzania i kierownictwa.

Daniel Obajtek, mimo wcześniejszych zapowiedzi o dobrowolnym odejściu w przypadku przegranej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach, nadal piastuje stanowisko prezesa PKN Orlen. Mówiąc o ewentualnym odejściu, deklarował swoją gotowość do rezygnacji w przypadku przegranej partii. Jednak mimo przejęcia władzy przez Donalda Tuska w połowie grudnia, Obajtek nie złożył dymisji.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, spekuluje się, że największe szanse na zastąpienie Obajtka ma Elżbieta Bieńkowska. „Rzeczpospolita” informuje, że Donald Tusk wolałby na stanowisku kogoś bardziej podległego jego wpływom, a była komisarz jest jedną z najbardziej zaufanych osób premiera.

Nadchodzące nadzwyczajne zgromadzenie staje się więc kluczowym wydarzeniem dla PKN Orlen. Decyzje podjęte tego dnia mogą znacząco wpłynąć na kształt zarządzania spółką, w tym na przyszłość Daniela Obajtka na stanowisku prezesa.

Źródło: wp.pl

Allan Krupa to zrobił! Zmienił nazwisko i odciął się od ojca!

Komentarze