Wieruszów nazywamy „Polską w pigułce”. Znamy wyniki prawyborów z miasteczka. PiS jest przegrany!

wpłynie

W niedzielę odbyły się prawybory w Wieruszowie, a wyniki tych wyborów okazały się niespodzianką dla wielu. W miasteczku nazwanym niegdyś „Polską w pigułce,” Koalicja Obywatelska odniosła zwycięstwo, pokonując rządzące Prawo i Sprawiedliwość. Frekwencja na prawyborach wyniosła 19,27 procent.

Według informacji podanych przez gminę Wieruszów, w prawyborach wzięło udział 2 150 osób, z czego 2110 głosów zostało uznanych za ważne. Uprawnionych do głosowania było 11 184, co oznacza, że frekwencja wyniosła 19,27 procent.

Niespodzianką okazało się zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 34,08 procent głosów. Prawo i Sprawiedliwość zaskakująco zajęło drugie miejsce, zdobywając 32,32 procent głosów. To odmienny wynik w porównaniu do wyników sondaży przedwyborczych. Kolejne miejsca zajęły Trzecia Droga (11,94 procent), Konfederacja (6,64 procent) i Lewica (6,35 procent). Żaden z pozostałych komitetów nie przekroczył progu 5 procent.

Warto zauważyć, że wyniki te są zbliżone do wyników ogólnopolskich, co podkreślają samorządowcy. Wybory w Wieruszowie, choć to niewielkie miasto, odzwierciedlają wyniki w skali kraju.

Jeśli wyniki prawyborów w Wieruszowie zostałyby przeliczone na mandaty według wzoru stosowanego w sondażach partyjnych, Sejm wyglądałby następująco: Koalicja Obywatelska – 189 mandatów, Zjednoczona Prawica – 178 mandatów, Trzecia Droga – 53 mandaty, Konfederacja – 20 mandatów, Lewica – 19 mandatów.

 

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, skomentował wyniki prawyborów w Wieruszowie na portalu społecznościowym. Zachęcił zwycięzców do jeszcze cięższej pracy i większej miłości do wyborców, podkreślając, że wygrana w prawyborach to nadzieja, ale nie gwarancja sukcesu.

Warto przypomnieć, że wyniki prawdziwych wyborów parlamentarnych w 2019 roku w Wieruszowie były zupełnie inne. Wtedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało w mieście, zdobywając 45,39 procent głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska uzyskała zaledwie 20,84 procent. SLD, PSL i Konfederacja także osiągnęły wówczas znacznie różne wyniki niż w prawyborach.

Zobacz także: Rosati ostro o Adamczyku! „Przeszłam kilka bolesnych operacji”

Komentarze