Wiesz ile zarabia prezydent RP i jakie emerytury mają byli prezydenci?

prezydent emerytura prezydenta

Zobacz ile zarabia Andrzej Duda, prezydent RP, ile wynosi emerytura prezydenta i ile dostają Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski i ile zarabia żona prezydenta.

Każdemu prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje wiele przywilejów podczas pełnienia funkcji. Po odejściu z urzędu były prezydent nie zostaje jednak bez środków do życia.

prezydent emerytura prezydenta
Aleksander_Kwaśniewski i Lech_Walesa.
Fot. wikimedia.org
prezydent emerytura prezydenta
Sejm_2015. Anna_Komorowska, Bronisław_Komorowski, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda.
Fot. wikimedia.org

Zobacz ile zarabia prezydent RP, ile wynosi emerytura prezydenta, ile dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski, ile zarabia żona prezydenta.

Tyle zarabia prezydent RP

Zgodnie z oświadczeniem Kancelarii Prezydenta, miesięczne wynagrodzenie prezydenta oscyluje wokół kwoty 25 tysięcy złotych brutto. Nie jest to kwota stała i składa się na nią kilka czynników.

Na pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny. Pierwsza składowa wynosi 9,8-krotność kwoty bazowej. W 2023 roku dla osób na stanowiskach kierowniczych jej poziom ustalono na 1789,42 zł. Dodatek funkcyjny to 4,2-krotność tej sumy. Prezydentowi przysługuje także dodatek za wysługę lat. Od podanych kwot należy odjąć składki odprowadzane do ZUS oraz podatek dochodowy.

Tyle wynosi emerytura prezydenta

Emerytura prezydencka jest obliczana na podstawie obowiązującego wynagrodzenia prezydenta. Obecnie to 75 procent kwoty wynagrodzenia zasadniczego głowy państwa. W 2023 roku przekłada się to na 13 152,24 zł brutto, czyli prawie 11 tysięcy złotych netto.

Tu warto przypomnieć, że podpis pod zwiększeniem emerytury prezydenckiej z 50 do 75 procent wynagrodzenia zasadniczego złożył Bronisław Komorowski. Przed nowelizacją ustawy byli prezydenci odbierali emeryturę niższą niż np. prokuratorzy w stanie spoczynku.

Przywileje prezydenta emeryta

To jednak nie wszystkie przywileje przysługujące emerytowanym głowom państwa? Otrzymują oni także pieniądze na utrzymanie biura (około 12 tysięcy miesięcznie). Przysługuje im także dożywotnia ochrona na terytorium Polski, dożywotnia opieka zdrowotna dla siebie oraz najbliższej rodziny, prawo do korzystania z limuzyny Biura Ochrony Rządu.

Wraz z końcem sprawowania funkcji odchodzącemu prezydentowi przysługuje też odprawa w wysokości trzech wynagrodzeń miesięcznych.

Warto też wiedzieć, że byli prezydenci zarabiają także całkiem niemałe pieniądze na wykładach i prelekcjach. Często za granicą.

Tyle zarabia żona prezydenta

Pierwszej Damie nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Pomimo kilku prób przegłosowania innego rozwiązania (projekt z 2016 przewidywał ok. 13 tys. zł brutto) do dzisiaj żona urzędującego prezydenta nie pobiera z tego tytułu żadnych pieniędzy. W trakcie kadencji nie stanowi to dużego problemu. Mieszkańcy Pałacu Prezydenckiego nie muszą martwić się o dach nad głową, wyżywienie, podróże czy garderobę – to wszystko jest opłacane z budżetu państwa.

Wprawdzie w polskim prawie nie ma zakazu pracy dla Pierwszej Damy, to w praktyce żadna z nich nie kontynuowała pracy zawodowej w trakcie pełnienia kadencji przez małżonka.

Czytaj także:

https://wyborcza24.pl/wciaz-jestesmy-biedni-czyli-minimalna-placa-w-europie/

Komentarze