Wotum nieufności zostało odrzucone… Posłowie PiS wybronili ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

To już oficjalne…Zbigniew Ziobro nie utraci swojego stanowiska.

W wieczornym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Opozycja złożyła go po aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Głosowanie odbyło się w środę późnym wieczorem. Za wnioskiem opozycji było 174 posłów, a przeciwko 240, natomiast siedmiu wstrzymało się od głosu. Chwile wcześniej odbyła się debata, w czasie której marszałek Sejmu wielokrotnie upominała posłów opozycji. Groziły im poważne konsekwencje.

Za pozostawieniem Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości było dwóch posłów Kukiz’15, pięciu niezrzeszonych, jeden z koła UPR i dwóch z Wolnych i Solidarnych. Wniosek poparło, oprócz posłów PO-KO oraz PSL-Koalicja Polska, dziesięciu posłów Kukiz’15, dwóch niezrzeszonych, jeden z Konfederacji i dwóch z Teraz. W głosowaniu nie wzięło udziału 20 posłów opozycji.

„Gdy cztery lata temu oddawaliśmy resort sprawiedliwości, był w doskonałym stanie. Wystarczyło tylko tego nie popsuć. Przez ostatnie cztery lata mamy do czynienia z postępującą degradacją systemu sprawiedliwości. Po raz pierwszy w historii od 1989 r. długość postępowań sądowych przestała się skracać, a zaczęła wydłużać. Z Ministerstwa Sprawiedliwości wychodziły największe buble prawne: ustawa o IPN, niekończące się nowelizacje ustawa o SN, KRS, czy TK. To są realne osiągnięcia ministra sprawiedliwości” – uzasadniał Borys Budka.

Wniosek posłowie PO złożyli 30 sierpnia. Jest to skutek doniesień medialnych o tym, że urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości mieli stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Członkowie partii PiS zdecydowali, że po dzisiejszych obradach zrobi przerwę do 15 października. Posłowie spotkają się dwa dni po wyborach parlamentarnych.
Przeciwko wotum nieufności głosowało 18 posłów, za 8, a 3 wstrzymało się od głosu.

Komentarze