Wybierasz się nad Bałtyk? W te wakacje SINICE ZAATAKUJĄ jak nigdy przedtem!

Naukowcy odkryli, że sinice najbardziej intensywnie kwitną co trzy lata. To oznacza, że tegoroczne wakacje prawdopodobnie będą bardzo uciążliwe ze względu na sinice. Zakwitowi sinic sprzyja wysoka temperatura i zanieczyszczenie wody nawozami rolniczymi.

Sinice atakują

Sinice są postrachem nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim turystów nad Bałtykiem. Gdy robi się ciepło następuje zakwit, a woda przybiera brudny, zielonkawy odcień. Kąpiel nie jest wskazana, a wręcz zabroniona. Na wodzie może się też unosić gęsty kożuch z bąbelkami. Gdy spędzamy urlop nad Bałtykiem bacznie sprawdzajmy prognozę pogody i zwracajmy uwagę na komunikaty Sanepidu i ratowników wodnych. Jeśli przychodząc na plażę widzimy wywieszoną czerwoną flagę to oznacza, że kąpiel jest zabroniona. Sinic możemy spodziewać się z Zatoce Gdańskiej. W tym akwenie mamy do czynienia z wodą stojącą, którą wolą sinice od morza otwartego.

Plaga sinic

Naukowcy przewidują, że  w tym roku sinice będą szczególnie dokuczliwe. Zwykle nad polskim morzem pojawiają się one w lipcu. Jednak w tym roku możemy spodziewać się ich w sierpniu. Opóźnienie przewidywane jest z powodu późniejszej wiosny. Naukowcy spodziewają się prawdziwej inwazji sinic. Nie są to dobre informacje dla turystów. Od 2012 roku co trzy lata następuje rok , kiedy to sinice najbardziej dotkliwie atakują. Tak było w 2015, 2018 i wygląda na to, że 2021 rok również będzie takim szczytem. Wykwitowi sinic sprzyja to, że Bałtyk jest mało zasolony. Woda jest bogata w azot i fosfor, który pochodzi z rolnictwa.

Facebook/Gdynia

Groźne sinice

Nie możemy kąpać się w wodzie, która jest zanieczyszczona przez sinice. Z kąpieli powinny też zrezygnować nasze zwierzęta. Jeśli już znajdziemy się w takiej zanieczyszczonej wodzie to musimy bardzo uważać, żeby się jej nie napić. Objawami zatrucia są wymioty, biegunka, wysypka, gorączka i łzawienie oczu. Objawy mogą pojawić się nawet kilka dni po kąpieli. Zatrucie może zagrozić naszej wątrobie. Nodularyna , która jest zawarta w sinicach ma działanie rakotwórcze.

Źródło: Fakt

Zdjęcia: Facebook/Gdynia

Komentarze