Wyborcza24.pl lokalnie: Czarnca – nowe okno na świat dla miasta Kielce

            Każdy z nas próbujący dostać się do Warszawy musi przygotować się na szereg trudności. Brak dobrego połączenia Kielc ze stolicą Polski jest problemem znanym od lat. W przyszłym roku może się to zmienić, kiedy zostanie oddana łącznica kolejowa w Czarncy. Projekt jest na bardzo zaawansowanym etapie.

 

W czerwcu bieżącego roku rozpoczęły się prace ziemne przy budowie łącznicy kolejowej. Zgromadzono odpowiednie materiały, a wykonawca formuje nasyp, na którym zostaną położone podkłady i tory. Nowy, ponad 3 kilometrowy odcinek torów stworzy nowe możliwości połączeń krajowych i regionalnych z Kielc. Cała trasa będzie zelektryfikowana z ruchem dwukierunkowym. Pociągi osobowe będą mogły osiągnąć prędkość 100 km/h, zaś towarowe 80 km/h. Przewidywany czas przejazdu pociągów w relacji Kielce – Warszawa to 2h 20 min

 

W ramach przedsięwzięcia wybudowanie zostanie nowy tor, urządzenia sterowania ruchem oraz sieć trakcyjna. Z obiektów inżynieryjnych należy wymienić wiadukt kolejowy nad leśną drogą w Czarncy, czy most nad rzeką Jeżówką. W ramach inwestycji modernizacji uległa stacja w Czarncy.

 

Cały projekt uzyskał dofinansowanie z UE na kwotę 36 mln złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu wynosi prawie 43 mln złotych.  Trasa ma zostać do oddana do użytku w drugiej połowie 2022 roku.

 

 

Źródło: PKP / Radio Kielce

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze