Wyborcza24.pl lokalnie: Zmniejsza się liczba pustostanów w Krakowie! Będzie więcej mieszkań dla mieszkańców

Będą nowe mieszkania komunalne dla mieszkańców Krakowa. Zarząd Budynków Komunalnych ma planach oddać do użytku 340 mieszkań po generalnym remoncie.

 

Dotacje celowe z budżetu państwa

Miasto Kraków nie będzie musiało zwiększać wydatków na ten cel z budżetu miasto, ponieważ otrzymało dotacje rządowe na wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu może wyremontować i oddać mieszkania najbardziej potrzebującym. Od 2013 roku stale zwiększa się liczba remontowanych mieszkań, a miasto regularnie zwiększa środki na ten cel.

 

Rekord w 2019

Najwięcej mieszkań miasto oddało w 2019 roku. Przedpandemiczny rok był bardzo korzystny dla potrzebujących. Zarząd Budynków Komunalnych wyremontował i oddał w użytkowanie 351 mieszkań, o 30% więcej niż rok wcześniej. Niestety przez pandemie Covid-19 wzrosty nie były już tak wysokie. Mimo to, miasto Kraków oddało 341 wyremontowanych lokali. Obecny rok nie będzie pod tym względem gorszy.

 

Remonty opuszczonych lokali

Jeżeli lokal nie ma spadkobierców po śmierci właściciela, to przechodzi on na rzecz miasta Krakowa. To samo dzieje się, jeżeli dotychczasowy właściciel zostanie przeniesiony do innego lokalu, eksmitowany czy wyjedzie z Krakowa. Otrzymawszy takie mieszkanie, miasto zleca ekspertyzę stanu technicznego, które wykonuje inspektor posiadający uprawnienia budowlane. Póżniej podejmowana jest decyzja o przeznaczeniu lokalu. W większości przypadków przeprowadza się remont i ponownie zasiedla mieszkanie.

Większość lokali wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego. Wymieniane są więc wszystkie instalacje, okładziny podłogowe, okna i drzwi, urządzenia sanitarne, naprawiane tynki, malowane ściany. Remontowane lokale wykończane są w standardzie „pod klucz”. Mieszkanie po remoncie jest gotowe do zamieszkania – najemca po przewiezieniu swoich mebli i urządzeń AGD może od razu zamieszkać- dodaje Katarzyna Zapał dla Gazety Krakowskiej, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze