Wydarzenia na świecie. Putin w Korei, Kanada nakłada sankcje, a archeolodzy odkryli…

Miniona noc była pełna wydarzeń, które przyciągnęły uwagę światowych mediów. Różne agencje informacyjne przekazały istotne wiadomości, które miały miejsce między wtorkiem a środą, wywołując międzynarodowy rezonans.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń była wizyta Władimira Putina w Korei Północnej. Podczas tej wizyty, Putin oświadczył, że Rosja walczy z „hegemonistyczną i imperialistyczną polityką” Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Informację tę podała agencja Reutera, powołując się na rosyjską państwową agencję RIA Nowosti. Putin zwrócił się do północnokoreańskiego przywódcy, Kim Dzong Una, wyrażając swoje uznanie za stałe wsparcie polityki Kremla.

 

Bardzo doceniamy wasze systematyczne i stałe wspieranie polityki rosyjskiej, w tym w kwestii ukraińskiej – powiedział na początku rozmów.

 

Tymczasem, Kanada nałożyła sankcje na 13 Rosjan, których oskarża się o naruszanie praw człowieka oraz otrucie Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycyjnego lidera, który zmarł 16 lutego. Minister spraw zagranicznych Kanady, Melanie Joly, ogłosiła te sankcje we wtorek, podkreślając, że Kanada nie będzie tolerować takich działań.

 

W międzyczasie, sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że nadchodzący szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), który odbędzie się w Waszyngtonie na początku lipca, skoncentruje się na długoterminowym wsparciu dla Ukrainy. Szczyt ten, organizowany z okazji 75. rocznicy powołania Paktu Północnoatlantyckiego, ma na celu wzmocnienie zwycięstwa Ukrainy oraz dalsze zacieśnianie współpracy między członkami NATO.

 

Źródło: Wikipedia / Antony Blinken

 

Księżna Kate i ksiażę William wymienili się czułościami na uroczystości „Trooping the Colour”. Ekspertka zwróciła uwagę na TEN SZCZEGÓŁ

 

Kolejną ważną informacją była decyzja Departamentu Stanu USA o zatwierdzeniu możliwej sprzedaży zaawansowanych systemów rakietowych i bezzałogowych statków powietrznych do Tajwanu. Wartość tej transakcji wynosi szacunkowo 360,2 mln dolarów. Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego Pentagonu podała, że Tajwan otrzyma systemy rakiet przeciwpiechotnych i przeciwpancernych Switchblade 300 oraz 291 bezzałogowych statków powietrznych Altius 600M-V.

 

W kontekście historycznym, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na terenie wioski przy górze Tossal de Baltarga w Katalonii. Podczas wykopalisk, natrafili na złoty kolczyk ukryty w ścianie przez jednego z mieszkańców ponad 2 tysiące lat temu, w obawie przed nadciągającymi wojskami Hannibala Barkasa. Odkrycie to dostarcza cennych informacji o życiu i obawach mieszkańców tego regionu w czasach starożytnych.

 

Na północnym froncie Europy, Parlament w Sztokholmie zatwierdził umowę o współpracy obronnej (DCA) między Szwecją a Stanami Zjednoczonymi. Umowa ta umożliwi amerykańskim siłom zbrojnym dostęp do 17 baz, lotnisk i portów w Szwecji, od Ravlundy na południu po Kirunę na północy kraju. Decyzja ta ma na celu wzmocnienie współpracy obronnej między tymi krajami w obliczu rosnących napięć międzynarodowych.

 

Nocne wydarzenia ukazują złożoność globalnej polityki oraz dynamikę, z jaką zmienia się sytuacja międzynarodowa. Wizyty przywódców, sankcje, decyzje obronne oraz odkrycia archeologiczne – wszystkie te elementy tworzą mozaikę światowych wydarzeń, które kształtują naszą rzeczywistość. Z każdą godziną, świat staje się coraz bardziej połączony, a decyzje podejmowane w jednym zakątku globu mają bezpośredni wpływ na inne regiony.

 

Źródło: wp.pl

 

Wystąpienie Andrzeja Dudy w Szwajcarii. Mocne słowa pod adresem Białorusi

Komentarze