WYSZŁO na jaw kim naprawdę była osoba, która dała Banasiowi kamienicę!

kamienicę

Dziennikarki śledcze dziennika „Rzeczpospolita” sprawdziły, kim naprawdę był Henryk Stachowski. Według wcześniejszych ustaleń to właśnie ten mężczyzna podarował byłemu Ministrowi Finansów, Marianowi Banasiowi kamienicę w Krakowie i domek na wsi.

Według dokumentów jakie zostały im udostępnione w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie i Warszawie dziennikarki ustaliły, że to co wcześniej mówił były minister na temat Stachowskiego może być nieprawdą. Warto przypomnieć, że Banaś tłumaczył, iż osoba, od której otrzymał kamienicę to ” były żołnierz AK”. Prezes NIK tłumaczył, że Stachowski był żołnierzem Kedywu AK, a po wojnie był torturowany i więziony przez UB. Później miał pracować w Domu Handlowym „Jubilat” w Krakowie, gdzie zakładał „Solidarność”. Mężczyzna zmarł 22 czerwca 2007 roku. Dziennikarki „Rzeczpospolitej”postanowiły sprawdzić dokumenty, a wyniki ich śledztwa są naprawdę zaskakujące.

 

 

 

 

 

Autorki artykuł przejrzały rejestr Światowego Związku Żołnierzy AK i okazało się, że nie było w nim nazwiska Stachowskiego! Nie był on również rejestrowany w PRL mimo tego, jak przekonywał Banaś, że zakładał „Solidarność”. W IPN nie ma w ogóle żadnej wzmianki i dowodów na jego działalność w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. Jedyną krótką notkę jaka napotkały autorki tekstu jest ta, że UB interesowało się Stachowskim, przez krótki okres czasu w latach 50 ubiegłego wieku. Mężczyzna w zamian za to ubiegał się w późniejszych latach o odszkodowanie, za które miał zamiar wykupić mieszkanie. Ostatecznie Sąd przyznał mu 68 tysięcy złotych, które wg „Rzeczpospolitej” nie starczy na wykupienie lokum.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:Jest AFERA w Ministerstwie Finansów! Banaś w tle

 

 

źródła: rzeczpospolita.pl, wiadomosci.onet.pl, foto twitter.com

 

 

REKLAMA

 

Komentarze