Zełenski: „Z takimi PRZYJACIÓŁMI ZWYCIĘŻYMY!” Po wizycie Morawieckiego i Kaczyńskiego.

Z wizytą do Kijowa udał się premier Morawiecki, wicepremier Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii. Czy misja pokojowa NATO dojdzie do skutku? O to apelował Jarosław Kaczyński.

Premierzy w Kijowie

Prezydent Ukrainy podziękował premierom Polki, Słowenii i Czech za przyjazd do Kijowa oraz wsparcie. To szczególnie ważny gest, gdy wielu ambasadorów europejskich opuściło Ukrainę z powodu ataku Rosji na ten kraj. Wołodymyr Zełenski podkreślił odwagę polityków, którzy zdecydowali się na przyjazd do Kijowa. Powiedział:

Liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nas i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok.

Gwarancje bezpieczeństwa

Prezydent Zełenski zapewnił, że bardzo ufa tym krajom oraz ich przywódcom. Dlatego mówił o gwarancjach bezpieczeństwa i o przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej. O premierach, z którymi się spotkał powiedział:

Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że nigdy nie zostawimy Ukrainy samej, bo Ukraińcy nie tylko walczą o wolność swoją, ale i o naszą. Morawiecki przekonywał, że kobiety z dziećmi, które uciekły do Polski są w naszym kraju bezpieczne.

Misja pokojowa NATO

Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa zapewnił o swoim podziwie dla prezydenta Ukrainy i dla całego narodu ukraińskiego. Kaczyński powiedział, że konieczna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze szerszego układu międzynarodowego. To misja, która będzie w stanie się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy. Według wicepremiera taka misja ma dążyć do pokoju, pomocy humanitarnej, ale musi być też ochraniana zbrojnie. Jarosław Kaczyński powiedział:

Chodzi o czyny i chodzi o to, co jest tu bezwzględnie potrzebne- o odwagę. Odwagę, której niestety często brakuje.

Premier Czech- Petr Fiala podkreślał, że Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność, ale też o wolność Europy.

Zdjęcie: Facebook/ W Ukrainie

Komentarze