ŻYWNOŚĆ będzie drożeć! O ile?

Badanie przeprowadzone w sklepach detalicznych przez Julitę Pryzmont i Karola Kamińskiego sugeruje, że żywność w ostatnim kwartale 2021 roku będzie droższa o 10-12% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

 

Wysokie podwyżki spowodowane są skokowym wzrostem cen paliw. Proces produkcji, transportu, magazynowania jest droższy, więc odbija się to na cenie końcowej produktu. A ceny na stacjach osiągają rekordowe wartości, i ze świecą szukać stacji, gdzie cena pouplarnej 95 jest niższa niż 6 zł.

 

Patrząc na prognozy dot. inflacji, a także tego, co dzieje się ogólnie na rynku i w handlu, ale też w gospodarce (m.in. przez drożejące surowce) nie mam dla Polaków dobrych wiadomości. W sklepach nadal będzie coraz drożej. Nadchodząca zima może być dla Polaków prawdziwym szokiem – komentuje dla Polskiej Agencji Prasowej Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail.

 

Olej w górę o 58,8%.

 

Ekspery szacuje, że przy obserwacji stałych i zmiennych trendów rynkowych szacuje się, że w ostatnim kwartale bieżącego roku ceny żywności będą większe do analogicznego okresu 2020 roku o 10-12%. Największe różnice zobaczymy w rodzinnych, małych sklepach. W porównaniu z rokiem najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe – o 40,2%, w tym olej o 58,8%. Producenci ostrzegają, że to nie koniec podwyżek. Do końca roku cena tego produktu wzrośnie dodatkowo o 8-10%. Z innych produktów żywieniowych mocno zdrożało mięso, bo o 32,6%.

 

Przedstawiany ogólnie wzrost cen mięsa może być w jakiejś części pochodną spadku spożycia mięsa przez Polaków. Producenci widząc ten trend, próbują rekompensować sobie straty i finalnie podnoszą ceny, ale główną przyczyną może być wzrost inflacji, drożejące surowce, w tym paliwa. Dodatkową kwestią jest to, że najbardziej widoczny wzrost jest w przypadku wołowiny. Wszystko przez rekordowo wysokie ceny skupu żywca wołowego – dodaje Kamiński.

 

Wegetarianie muszą głębiej zaglądać do kieszeni.

 

Na podium po produktach tłuszczowych i mięsie znalazły się warzywa. Wegetarianie mocno odczują wzrost cen. Najbardziej zdrożała kapusta – 52,7 proc., ziemniaki – 33,9 proc., cebula – 22,6 proc. oraz pomidory – 21,9 proc.

 

Źródło: PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze