1300 zł dla każdego. Kiedy i gdzie nowy zasiłek będzie wypłacany?

1300-zl-dla-kazdego-bez-dodatkowych-warunkow

Co najmniej 5 tys. osób otrzyma co miesiąc dodatkowe pieniądze. 1300 zł bez dodatkowych warunków. Będą je odbierać w ramach eksperymentu.

1300-zl-dla-kazdego-bez-dodatkowych-warunkow
Kiedy nowy zasiłek będzie wypłacany?

Bez żadnych dodatkowych warunków

O przedsięwzięciu, które wywołuje duże emocje, napisał portal uniwersyteckie.pl. Na początek program ruszy w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane. 1300 zł dla każdego. Bez dodatkowych warunków. Obecnie czekają tam już „tylko” na pieniądze, by program uruchomić. Jeśli eksperyment potwierdzi wszystkie założenia, być może następnym krokiem będzie wprowadzanie programu najpierw w najbiedniejszych regionach, a później – w całym kraju.

Zasiłek jeden zamiast wielu

Po co Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? Przede wszystkim ograniczy biurokrację. Zamiast wielu zasiłków i świadczeń socjalnych, w tym zasiłku dla bezrobotnych czy 500 plus albo 300 zł na wyprawkę szkolną – każdy obywatel otrzyma co miesiąc w stałej wysokości, np. 1 300 zł. Bez biurokracji, ogromnych nakładów pracy, jakich wymaga obsługa każdego programu socjalnego oddzielnie – to oszczędności. Ponadto, to dla obywatela brak stresu, że zostanie bez pieniędzy będzie przymierał z głodu albo jako bezdomny szukał miejsca w noclegowni.

Co to jest dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to nowe rozwiązanie w polityce socjalnej państwa. Ma ograniczyć biurokrację, a obywatelom dać większą pewność posiadania stałego dochodu, a tym samym środków na utrzymanie. Kto wie, czy nowe powszechne świadczenie społeczne już by nie funkcjonowało gdyby nie pandemia, wysoka inflacja i zaczynający się według wszelkich sygnałów kryzys gospodarczy.

Siedem cech BDP

Dochód podstawowy to świadczenie, które charakteryzuje siedem cech. Jest bezwarunkowe, powszechne, indywidualne (skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych). Jest ponadto pieniężne, regularne (np. co miesiąc), wypłacane przez państwo. I na koniec, dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki – tak by zapewnić realizację podstawowych potrzeb.

Kiedy program ruszy?

Polska nie jest wyjątkiem – prace nad programem Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego trwają na całym świecie już od lat. Były już testy w Finlandii, Francji, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Pokazały one, że trzy pierwsze mają wszelkie warunki, by Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wdrożyć już teraz. Natomiast w czwartym z testowanych krajów – w Wielkiej Brytanii – system tradycyjnych transferów społecznych jest bardzo dobry i Bezwarunkowy Dochód Podstawowy byłby krokiem wstecz, a nie lepszym rozwiązaniem.

Na początek 10 gmin

W Polsce, na razie, zespół ekspertów przygotował program pilotażowy, który wpisano do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Strategię zaakceptował marszałek województwa.

Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – opisywał w rozmowie z portalem Uniwersyteckie.pl dr Maciej Szlinder (Partia Razem).

Źródło:

http://Uniwersyteckie.pl

Zobacz więcej:

https://wyborcza24.pl/cena-wodki-bedzie-wyzsza-juz-za-kilkanascie-dni/

Komentarze