Cena wódki będzie wyższa. Już za kilkanaście dni

Cena-wódki-będzie-wyższa

Cena wódki będzie wyższa. Już za kilkanaście dni. Choć w tym roku producenci podnosili ceny alkoholu już dwa razy, to od nowego zdrożeje po raz kolejny.  O ile procent wzrosną ceny procentów? Czy podwyżka będzie dwucyfrowa?

Czy podwyżka cen alkoholu będzie dwucyfrowa?
Czy podwyżka cen alkoholu będzie dwucyfrowa?

6,25 litra na głowę

Najczęściej kupowany alkohol w Polsce to wódka. Statystyczny Polak wypija jej średnio 6,25 l rocznie. Tymczasem cena wódki będzie wyższa. Już za kilkanaście dni.

Od października 2021 r. do września 2022 r. Polacy wydali na alkohol 46 mld zł. To dane NielsenIQ. Jest to o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Choć zapłacili więcej, to kupili mniej – sprzedaż spadła w tym czasie o 33 mln litrów. Ponoć stawiają na jakość, a nie ilość. Jedno jest pewne – alkohol drożeje i drożeć będzie.

Akcyza oraz koszty energii

Głównym powodem rosnących cen alkoholu jest przede wszystkim akcyza. Od stycznia 2022 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym oraz opracowana przez Ministerstwo Finansów tzw. mapa akcyzowa. Zakłada ona harmonogram wzrostu stawek w kolejnych latach. I tak, od 2022 r. akcyza wynosi 10 proc. więcej, ale od 2023 do 2027 r., każdego roku wysokość akcyzy na alkohol ma zwiększać się o 5 proc.

Akcyza odpowiada za 75 proc. ceny czystej wódki. Ponadto od stycznia 2022 r. obowiązuje również tzw. podatek od małpek, czyli podatek cukrowy nałożony na niektórych producentów alkoholi.

Kolejną przyczyną podwyżek jest również wzrost kosztów produkcji szkła. Od 2021 roku cena wzrosła dwukrotnie, głównie przez ceny energii.

Cena wódki będzie wyższa – nawet 30 zł za butelkę

Eksperci szacują dwucyfrowy wzrost cen sprzedaży wódki w przyszłym roku. A to oznacza, że alkohole z segmentu mainstream osiągną cenę nawet 30 zł.

Szacujemy dwucyfrowy wzrost cen sprzedaży wódki w przyszłym roku. Oznacza to, że alkohole z segmentu mainstream osiągną cenę nawet 30 zł.

Słychać też głosy, że popularna klasyczna „małpka”, która do tej pory kosztowała 4,99 zł, po Nowym Roku będzie kosztowała 9,99 zł. W „porywach” nawet 12 zł. Takich buteleczek, codziennie, Polacy kupują ponad 3 miliony sztuk – to dane z 2019 roku. Wówczas dawało to ponad 1 miliard sprzedanych buteleczek wódki rocznie.

Podwyżka 2023 ma zwiększyć wpływy z tytułu akcyzy do budżetu do kwoty przekraczającej 88,6 mld zł.

Jest jednak, „ale”. Zdaniem ekspertów wzrost cen alkoholu może przynieść nie tylko wyższe wpływy do budżetu państwa, ale i wpłynąć na szarą strefę. Twierdzą oni, że:

To z pewnością bardzo silny impuls do rozwoju czarnego rynku i nielegalnego handlu alkoholem. Przełoży się to na realny spadek wpływów do budżetu państwa.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/niebezpieczny-lot-sa-ranni/

 

Komentarze