Prowadzi do NIEWYDOLNOŚCI SERCA i NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO! Dowiedz się, dlaczego unikać regularnej ekspozycji na…
Zdaniem lekarzy niespodziewane i głośne dźwięki wywołują silną reakcję na stres w ośrodkowym układzie nerwowym i prowadzą do zaburzeń arytmii serca.
Głośny hałas niewątpliwie może pogorszyć lub całkowicie uszkodzić słuch, jednak naukowcom udało się także dowieść, że uporczywy hałas prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia oraz chorób serca.
Uciążliwe dźwięki w szczególności towarzyszą mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich, którzy słuchają wyjących syren, głośnego ruchu ulicznego i wielu innych hałasów.
Na łamach periodyku Journal of American College of Cardiology potwierdzono, że uciążliwe hałasy mogą zwiększać nadciśnienie tętnicze, ryzyko choroby wieńcowej oraz niewydolność serca.
Hałas jest jedną z głównych zaburzeń snu, a także wywołuje w naszym organizmie silne reakcje stresowe. Wyzwala się wtedy nadmierna produkcja hormonów prowadzących do niewydolności serca.
Odpowiedzialny jest za to kortyzol oraz adrenalina , które mogą powodować obkurczenia naczyń krwionośnych i zwiększać ciśnienie krwi.
Thomas Münzel, kardiolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji, wypowiada się w następujący sposób: „Dziesięć lat temu powszechnie uważano, że hałas jest zwyczajnie drażniący, lecz teraz jestem zdania, iż istnieją solidne dowody na to, że uciążliwe hałasy zwiększają ryzyko poważnych chorób, a najczęściej w ich efekcie mamy do czynienia z chorobami układu krążenia”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia skali decybelowej, wszystkie dźwięki powyżej 60 decybeli mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.
Jeżeli często jesteśmy narażeni na kontakt z hałasem, warto chronić swój słuch za pomocą zatyczek dousznych lub specjalnych słuchawek.
ZOBACZ TEŻ:Pracowałeś przed monitorem kineskopowym? MOŻESZ ZAŻĄDAĆ PIENIĘDZY OD ZUS!
Źródło:zdrowepasje
Źródło zdjęcia:pixabay