Pracowałeś przed monitorem kineskopowym? MOŻESZ ZAŻĄDAĆ PIENIĘDZY OD ZUS!

monitorem

Jeżeli pracowałeś przed monitorem kineskopowym (CRT) masz szansę starać się o rekompensatę od ZUS. Dowiedz się jakie warunki należy spełniać.

Zakończyła się sprawa sądowa kobiety, która przez dwie dekady pracowała w prywatnej firmie, jako informatyk. Sąd stwierdził, że wykonywała ona pracę w trybie ciągłym przed monitorem kineskopowym.

 

Sąd orzekł, że migotanie obrazu oraz obicia i olśnienia w związku z pracą z monitorem kineskopowym wpłynęły na znaczne obciążenie wzroku kobiety. Ekrany CRT miały też wykazywać się takimi parametrami technicznymi  jak np. mniejsza ostrość, które podczas pracy zmuszały do wytężania wzroku.

 

Zus w tej sprawie odwołał się, twierdząc, że kineskopy nie męczyły wzroku, a praca przed nimi nie charakteryzowała się szczególnym poświęceniem. Sąd Najwyższy nie podzielił jednak tej argumentacji i kazał kobiecie wypłacić zasądzoną rekompensatę.

 

ZOBACZ TEŻ:W Polsce grasuje puma! Służby ostrzegają, aby zachować ostrożność!

 

Wedle polskiego prawa rekompensata należy się tym, którzy w takich warunkach pracowali na etacie, nieprzerwalnie co najmniej 15 lat przed pierwszym stycznia 2009 r. Wysokość rekompensaty jest indywidualną sprawą. Może to być kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

Źródło:bizblog

Źródło zdjęcia:Facebook

Komentarze